İzmir’deki Las Tesis davası 28 Nisan’a ertelendi
İzmir’de kadın örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelen kadınların gerçekleştirdiği Las Tesis dansı eylemine katılan 24 kadının yargılandığı dava görüldü. Dava ertelendi.

İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 15 Aralık 2019 tarihinde Las Tesis dansıyla erkek şiddetini protesto eden 24 kadının yargılandığı davanın ilk duruşması dün görüldü. İzmir Bayraklı Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan 13 kadın ve avukatları katıldı.

“Devleti kurum ve organlarını aşağılama” ve “2911 sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun ihlali” iddiasıyla yargılanan ve salonda hazır bulunan Meryem Yıldırım, Emine Akbaba, Evrim Kubilay, Gönül Aygün, Pınar Usta, Funda Özdemir, Hilal Bozkurt, Hilal Susuz, Günseli Kaya, Şenay Akyol, Cemre Soldaş, Gizem Coşkun’un kimlik tespitinin ardından duruşmaya başlandı.

Sırayla ifadesini veren kadınlar, dünyada ve Türkiye’deki kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze dikkat çekmek amacıyla dans ettiklerini söyleyerek, bunun suç olmadığını dile getirdi.

İfadelerden sonra savunma yapan avukatlar ise barışçıl şekilde gerçekleşen eylemde iddianamede yer aldığı gibi ‘polisi çatışma ortamına sürükleme’ fiilinin gerçekleşmediğini söyledi. Avukatlar ayrıca davanın açılmasıyla sarsılan toplumdaki adalet duygusunun yerine getirilmesi için sanıkların derhal beraat ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Mahkeme duruşmadaki eksik hususların giderilmesi ve duruşmaya katılmayan sanıkların dinlenmesi için davayı 28 Nisan’a erteledi.

Fotoğraf: Kadınlar Birlikte Güçlü

İlgili haberler
Las Tesis’ten yargılanan kadınların davası 23 Şuba...

Las Tesis dansı sırasında ters kelepçelenerek gözaltına alınan kadınlar hâkim karşısına çıktı. Duruş...

Antalyalı kadınlardan valilik engeline rağmen ‘Las...

Antalya’da ‘Las Tesis’ eylemi yapmak isteyen kadınlar Valilik kararıyla engellendi. Ancak kadınlar k...

Ankara Üniversitesinde ‘Las Tesis’e engel

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde ‘Las Tesis’ dansı yapmak isteyen kadınları polis engelledi, 5...