KA.DER’den tepki: Meclis yine ‘erkekler’ meclisi olacak
Partilerin kadın aday oranlarını değerlendiren KA.DER ‘Görünen o ki bu dönemde de her konuda olduğu gibi kadınlar hakkındaki kararları yine erkekler verecek!’ dedi.

Kadın Adayları Destekleme Derneği KA.DER yaptığı açıklama ile 24 Haziran seçimlerine giderken partilerin kadın aday listelerini değerlendirdi. "Birçok siyasi partinin aslında kadınları sadece 'seçmen' olarak gördüğü ve asıl hedefinin kadınlardan oy alabilmek olduğu anlaşılmaktadır" dedi. 

KA.DER'in açıklaması şöyle:

Meclis yine bir ‘Erkek Dönem’e hazırlanıyor!
24 Haziran seçimine günler kala Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen aday listelerine baktığımızda en çok dikkat çeken konu partilerin kadın temsiliyetinde yine ne kadar ‘cimri’ davrandıkları olmuştur. Erkek egemen siyaset yapısının tasavvuru sonucu 4 bin 200 aday arasında sadece 931 kadın yer almış; bu kadın adayların da yalnızca %5,4‘ü birinci sıradan yer bulabilmiştir.
Bu tutumlarıyla; gerek parti programlarında gerekse seçim bildirgelerinde kadına ve kadın haklarına bolca yer veren birçok siyasi partinin aslında kadınları sadece ‘seçmen’ olarak gördüğü ve asıl hedefinin kadınlardan oy alabilmek olduğu anlaşılmaktadır.
Nüfusun %50’sini, seçmenlerin ise %51’ni oluşturan kadınların milletvekilliğine ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’nı elde edişlerinin 84.yılında listelerde sadece %22 oranında yer bulabilmiş olması bizlere gösteriyor ki; bu dönemde de her konuda olduğu gibi kadınlar hakkındaki kararları yine erkekler verecek!
Herkese açık gibi görünen siyasal haklar, uygulamada kadınların pek çoğuna açık değildir ve yasalarla kadınlara da verilmiş olan eşitliğe uygulamada rastlanılamamaktadır. Toplumsal eşitlik politik eşitlikle bağdaştırılmadıkça gerçek anlamda bir özgürlükten bahsetmek olanaklı değildir.
Oysa bir toplumda demokrasi anlayışının gelişebilmesi için, kadınların siyasette daha etkili olmaları; tam demokrasiden söz edebilmek içinse kadınların siyaset dahil tüm karar mekanizmalarında eşit temsil ediliyor olmaları gerekmektedir. Kadınlarla ortaklaşmamış hiçbir siyasi yapı başarılı olamaz. Çünkü dünyanın yarısını kadınlar oluşturur ve gerçek ittifak kadınlarla yapılmış bir ittifaktır.
KA. DER olarak yeni ‘Erkek Dönem’e diyoruz ki: Eşit Temsil Bir Haktır! Kadınsız Meclis Yarım Kalır
PARTİLERİN KADIN ADAY KARNELERİ İÇİN TIKLAYIN


İlgili haberler
Partilerin kadın aday karnesi: Otur, sıfır!

Seçime girecek yedi partinin 4 bin 200 adayından 939'u, yani yüzde 22.3’ü kadınlardan oluştu. Sadece...

Seçim, Geçim ve Rejim

Seçime doğru giderken, geçim her gün daha da yakıcılaşan bir sorun. Ne var ki, bu seçimin tek özgünl...