Kadın eğitimci, Valilik inadıyla memuriyetten men edildi
Disiplin soruşturması gerekçesiyle açığa alınan Eğitim Sen Ankara 4 No'lu Şube Sekreteri Müjgan Bilgisel’in dosyası 3 kez MEB Yüksek Disiplin Kuruluna gitti. Bilgisel üçüncüde memuriyetten men edildi.

Ankara Sincan’da Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Şube Sekreteri Müjgan Bilgisel, sendikal faaliyetleri gerekçe gösterilerek memuriyetten men edildi. Önceden çalıştığı Cemal Yüksel İlkokulunda bu gerekçelerle açığa alınan Bilgisel hakkında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yüksek Disiplin Kurulu memuriyetten men cezasına gerek görmemişti. Ankara Valiliğinin memuriyetten men edilme talebi de iki kez reddedildi. Ancak valilik vazgeçmedi. Valiliğin aynı dosyayı üçüncü kez disiplin kuruluna göndermesi üzerine dosya kabul edildi ve Bilgisel memuriyetten men edildi.

Yaşadıklarını anlatan Müjgan Bilgisel, 2016’da Cemal Yüksel İlkokulu Müdürünün somut hiçbir delile dayanmadan asılsız iddialarda bulunduğunu ve hakkında idari soruşturma başlatıldığını anlattı. Soruşturma dosyasının zorlama bir şekilde yüksek disiplin kuruluna memuriyetten men edilme talebiyle sevk edildiğini belirten Bilgisel, “Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Disiplin Kurulunda görüşülen dosyaya ret kararı verdi. 6 ay sonra aynı dosya Ankara Valiliği tarafından yüksek disipline yeniden sevk edildi ve yine reddedildi. Ancak Valilik aylar sonra yeniden Yüksek Disipline dosyayı sevk edince reddettikleri dosyayı 3. seferde onayladılar. Kendileriyle çelişen kararın altına imza attılar. Valiliğin ısrarı hukukun önüne geçti. Haksız hukuksuz adaletsiz uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Ancak unutulmamalıdır ki puslu hava dağılır, güneşli günler gelir. İşte o zaman adalet yerini bulur. Mücadelemiz daimdir mutlaka kazanacağız” dedi.

Müjgan Bilgisel hakkında açılan soruşturmada sendikal eylemler suç gösterildi.

'HUKUK MÜCADELEMİZ SÜRECEK'
Hem sendika olarak hem de Müjgan Bilgisel'in konuya ilişkin bireysel olarak yaptığı şikayetlerin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerince karşılık bulmadığına dikkat çeken Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Gülhan Şimşek ise şunları söyledi: “Şikayetlerimizin üzerinin örtüldüğü sürecin devamını yaşıyoruz. Men talebi daha önce yersiz bulunmuştu. 22 Mart Perşembe günü aynı dosya gündeme alınarak arkadaşımız haksız, hukuksuz, bir biçimde cezalandırmıştır. Biz bunun hukuki bir karar değil; bastırma, sindirme kararı olduğunun farkındayız. Bu karar altında her ne kadar Ankara Valiliğinin ve MEB'in imzası olsa da Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü tekrar gündeme getirmiştir. Eğitimden bahsediyoruz, hukuktan, adaletten bahsediyoruz ama Sincan'da bunları göremiyoruz. Müjgan Bilgisel'i veliler, mesai arkadaşları ve öğrenciler geri istiyor. Bu talepleri de Sincan Kaymakamlığı ve Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bizatihi giderek ilettiler. Yarın ‘Kandırıldık’ demekle tüm bu mağduriyetler giderilir mi sanılıyor? Elbette hukuk mücadelemiz; fiili ve meşru olan mücadelemiz sürecektir.”
İlgili haberler
OHAL’de kadınlık halleri: Her halde direniş...

Dosyadaki her bir kadın, mesleklerini elde etme çabaları, yaşamları, ihraçların kadınlar için katmer...

Barışı savunduğu için ihraç edilen öğretmene tebli...

‘Çocuklar Ölmesin’ diyen Ayşe Öğretmene destek veren, barışı savunan Edebiyat Öğretmeni Gülizar Işık...

Prettl işçileri üretimi durdurup fabrikaya kapandı

Tekirdağ’daki Prettl Endüstri Sistemleri fabrikasındaki kadın işçiler, 20 işçinin işten atılmasına k...