Kadir Şeker için en üst seviyeden ceza indirimi talep edildi
Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Özgür Duran'ı engellemeye çalışırken ölümüne yol açan Kadir Şeker hakim karşısına çıktı. Savcısı mütalaasından tahrik indiriminin en üst sınırdan verilmesini istedi.

Konya’da, sevgilisi Ayşe D.’yi (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı (32), engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan ve 19 yıla kadar hapsi istenen Kadir Şeker’in (20) yargılandığı davada 3’üncü duruşma görüldü. Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında, iddianameye bağlı kalarak suçun ağır tahrik altında işlendiğini belirterek, “kasten öldürme” cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminin en üst sınırdan verilmesini talep etti. 

Olay, 5 Şubat akşamı, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda yaşandı. Antalya’dan Konya’ya gelip yerleşen Ayşe D. ve Özgür Duran çifti arasında birlikte yaşadıkları evde tartışma çıktı. Ayşe D. evden çıkıp, parka geldi. Peşinden parka gelen Özgür Duran, iddiaya göre sevgilisini dövmeye başladı. Tesadüfen parktan geçen Kadir Şeker de olaya müdahale etmek istedi. Çıkan arbedede, Şeker’in elindeki bıçak, Duran’ın kalbine isabet etti. Özgür Duran, hayatını kaybederken, üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Şeker tutuklandı.

19 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİYLE YARGILANIYOR

Soruşturma sonunda Kadir Şeker hakkında, “kasten öldürme” suçundan iddianame düzenledi. İddianamede, yargılamanın ömür boyu hapis cezası istemiyle yapılması, verilecek cezanın ise tahrik indirimiyle 12 yıldan 18 yıla kadar olması talep edildi. Ayrıca, “yasak bıçaklar ve diğer aletlerle ilgili suçlar ve cezaları” kapsamında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya Kadir Şeker, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılırken, salonda ailesi, öldürülen Özgür Duran’ın ailesi ve taraf avukatları yer aldı.

Saat 09.45 sıralarında başlayan duruşmada son tanığın dinlenmesinin ardından Cumhuriyet savcısı mütalaa verdi.

Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında, iddianameye bağlı kalarak suçun ağır tahrik altında işlendiğini belirterek, “kasten öldürme” cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminin en üst sınırdan verilmesini talep etti.

İlgili haberler
Kadir Şeker hakkında 12 yıldan 18 yıla kadar hapis...

Ayşe D.’yi darbettiği iddia edilen Özgür Duran’a müdahale ederken ölümüne neden olan Kadir Şeker hak...

Kadir Şeker’in kurtardığı Ayşe D. ifade değiştirdi

Ayşe D. ifadesini değiştirerek Özgür Duran’ın kendisini darbetmediğini söyledi. Avukat Diren Cevahir...

Kadir Şeker’in tutuklanmasına tepki: #Kadiricinada...

Konya'da, Ayşe D’yi darp eden Özgür Duran adlı kişiyi engellemek isterken çıkan arbedede Duran’ın öl...