Kovid-19 gerekçesiyle çocuğunun velayeti alınan hemşire çocuğuna tekrar kavuştu
Ordu 2. Aile Mahkemesi aldığı karardan geri adım atarak Hemşire Cemile Deniz’den çocuğunun geçici velayetini tekrar kendine verdi.

Ordu’da Evde Sağlık Hizmetleri Servisinde çalışan Hemşire Cemile Deniz (31), boşanma aşamasında olduğu Atakan Deniz tarafından koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek velayeti alınan 5 yaşındaki oğluna kavuştu. Ordu 2’nci Aile Mahkemesi, hazırlanan bilirkişi raporu doğrultusunda çocuğun velayetinin babadan alınıp, yeniden geçici olarak anneye verilmesine karar verdi.

Demirören Haber Ajansından Murat Kırlak’ın haberine göre, karşılıklı boşanma davası açan Cemile Deniz ve Atakan Deniz’in davası devam ederken, çiftin 5 yaşındaki oğlunun velayetini geçici olarak anne Cemile Deniz’e verilmişti. Ancak Atakan Deniz, 13 Temmuz günü mahkemeye başvurarak, eşinin ambulans hemşiresi olduğunu, sürekli evlere girip çıktığını bunun da salgın nedeniyle çocuğunun ağır risk altında olmasına neden olduğunu iddia ederek, velayetin kendisine verilmesini istedi. Baba Deniz, mahkemeye verdiği dilekçesinde, “Çocuğumun kronik bir rahatsızlığı var. Her iki kulağında da tüp var. Bağışıklık sistemi düşük ve alerjik yapıda bir çocuk. Bu nedenle velayetin geçici olarak da olsa bana verilmesini istiyorum” dedi. Mahkeme de çocuğun velayetini anneden alarak, babaya verdi. Mahkeme kararında, koronavirüsün bulaş oranının yüksek olmasına dikkat çekerek, “Geçici velayetin babaya verilmesi çocuğun yüksek yararına olacaktır” dedi.

MAHKEME KARARI: ÇOCUK YAŞI İTİBARIYLA ANNE SEVGİSİNE İHTİYAÇ DUYUYOR

Anne Cemile Deniz avukatı İrfan Demir aracılığıyla karara itiraz etti. İtiraz üzerine Ordu 2’nci Aile Mahkemesi, psikolog ve pedagoglardan oluşan bilirkişi heyetinden rapor istedi. Bilirkişiler, anne-babanın ayrı ayrı yaşadıkları ortamları inceleyip, çocukla bir araya geldi. Heyet, görüşmeler sonunda hazırladığı raporu mahkemeye sundu.

Bilirkişi raporunu inceleyen Ordu 2’nci Aile Mahkemesi verdiği ara kararla annenin itirazını kabul etti. Velayeti babadan alarak yeniden geçici süreliğine anneye verdi. Mahkeme ara kararının gerekçesinde, “Çocuğun yaşı ve gelişim özellikleri itibarıyla anne ilgi, sevgi ve şefkatine ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünden, velayetin anneye verilmesinin uygun olacağı kanaati oluşmuştur” denildi. Çocuk babadan alınarak, anneye teslim edildi.

AVUKAT DEMİR: ÇOK MUTLUYUZ
Ordu’da, itirazı üzerine mahkemece verilen ara kararla velayetini alarak, çocuğuna kavuşan hemşire Cemile Deniz’in avukatı İrfan Demir, çok mutlu olduklarını söyledi. Avukat Demir, “Ekim ayı içinde çocuğun velayetinin annesine verilmesine karar verilmişti. Ancak 20 Kasım’da mahkeme, kararını değiştirdi ve velayeti babaya verdi. Bizi burada ilgilendiren esas konu ise çocuğun velayeti anneden alınırken, annenin çalıştığı iş itibarıyla koronavirüs yüksek risk taşıdığından bahisle çocuğun velayetinin babaya verilmesiydi. Bu karar toplumda da infial yarattı. Önemli olan, çocuğun velayetinin annede olmasaydı. Mahkemeye itirazda bulunduk, bunun üzerine sosyal inceleme raporu düzenlendi. Bu rapor üzerine çocuğun velayeti yeniden anneye verildi” dedi.


İlgili haberler
Kovid-19 gerekçesiyle çocuğunun velayeti alınan he...

Ordu'da hemşire olarak görev yapan ve çocuğunun velayeti Kovid-19 riski gerekçesiyle boşanma aşaması...

Malatya’dan bir hemşire: ‘Karantina sürecinde hast...

Malatya’da devlet hastanesinde hemşirelik yapan bir kadın alınmayan önlemler nedeniyle Kovid-19 pozi...

‘Pandemi var’ gerekçesiyle çocuğunun velayeti sağl...

Ordu’da 112 Acil’de hemşire olarak görev yapan C.D’nin çocuğunun velayeti, ‘Kovid-19 riski’ gerekçe...