Mahkeme Nadire Hemşire'nin çocuğunu pandemi gerekçesiyle babaya verdi!
Pandemi hastanesinin Acil Servisi'nde hemşire olarak görev yaptığı için Nadire Aslan’ın çocuğunun velayeti kendisinden alınıp eski eşine verildi.

Pandemi hastanesinde Acil Servisi'nde hemşire olarak görev yapan 27 yaşındaki Nadire Aslan, eşine açtığı boşanma davasında mahkemenin, 4 yaşındaki oğlunun geçici velayetini, yerinde inceleme yapmadan eksik incelemeyle verilen bir pedagog raporuna dayandırarak, babaya vermesine tepki gösterdi. 

Nadire Aslan pandemi hastanesi olarak belirlenen Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde hemşire olarak görev yapıyor.

5 yıllık evliliğinde, geçen sene eşine boşanma davası açtı. Mahkeme davanın ilk duruşmasında çocuğun geçici velayetini babaya verdi.

Karara gerekçe olarak “Taraflar ve müşterek çocukla yapılan görüşme ile gözlemlere dayanarak annenin mevcut çalışma koşulları, küçüğün anneannenin bakımı ve gözetimi altında olması, küçüğün anneanneye yönelik olumsuz aktarımları ile birlikte, davalı babanın bulunulan aşamada çalışmıyor olması ve küçüğün bakımında etkili rol oynayabileceği” gösterildi.

Nadire Aslan’ın mahkemenin bu kararı almasına neden olan pedagog raporunun yerinde gözlem yapılmayıp, eksik incelemeyle hazırlandığını belirterek, detaylı inceleme yapılmasını talep etti.

‘YARIM SAATLİK GÖRÜŞMEYLE RAPOR VERDİ’

Nadire Aslan eşine karşı güven problemleri, aldatma ve psikolojik şiddet nedeniyle boşanma davası açtığını belirterek şunları söyledi;

“Daha önce Tuna’nın velayeti bana verildi. Mart ayında mahkeme çocuğun babayla görüştürülmesine karar verdi. İcra yoluna gitmeden çocuğumu teslim ettim. O gün yani teslim ettiğimizde yanağında küçücük bir nokta morluk vardı. Bu iki nokta halindeki morluğu, sanki anneanne şiddet uygulamış gibi göstererek çocuğu almak için kullandılar. Madem böyle bir iddia var ise neden Sosyal İnceleme Raporu (SİR) yarım saatlik incelemeyle veriliyor. Benim çocuğumun yaşadığı yeri görün, çocuğun anneanne yanındaki davranışlarını görün. Ben öncelikle ailemle yaşamıyorum, kız kardeşimle yaşıyorum. Ben olmadığımda çocuğuma kız kardeşim bakıyor. Anneanne sadece destekçi durumunda. Benim annem astım hastası, ben en üst katta yaşıyorum çıkıp gelmiyor ki. Pedagogdan eve gelmesini, yerinde inceleme yapmasını istedim. ’Pandemi nedeniyle ziyaret yapmıyoruz, çok gerekli görürsem gelirim’ dedi. İki gün sonra rapor çıktı. Ben duruşma sırasında raporu ve bu raporla çocuğumun velayetinin babaya verildiğini öğrendim.”

‘DÜN ALKIŞLADIĞIMIZ BU İNSANA BUGÜN VELAYET VERİLMİYOR’

Kararda mevcut çalışma koşullarının da oğlunun da gerekçe yapıldığını belirten Aslan, “Çalışma koşullarım deniyor kararda. Ben hemşireyim, yoğun çalışıyoruz, pandemi nedeniyle daha yoğun çalışıyorum. Ama benim sağlık çalışanı arkadaşlarım da yoğun çalışıyor, hepimiz nöbet tutuyoruz. Hepsinin çoluğu çocuğu var. Nöbetten çıktıktan sonra çocuklarımızın yanına geliyoruz, ben de aynısını yapıyordum. Bu çalışma şartları benim çocuğuma vakit ayırmadığım anlamına gelmiyor. Biz pandemi nedeniyle bir mücadelenin içindeyiz, insanlara hem mesleki hem vicdanen yardım etmek zorundayız. Ben üç gündür ne yediğimi ne uykumu bilmiyorum. Bir anne için ne kadar acı bir durum” dedi.

Aslan’ın Avukatı Gülhan Özalp ise mahkemenin çocuğun velayetini babaya verme gerekçelerinin, eksik inceleme ile verilen pedagog raporuna dayandığını belirterek şunları söyledi;

“Eğer çocuğun istismar mağduru olduğu görüşünüz var ise, savcılığa suç duyurusunda bulunulması ve Aile Bakanlığının bilgilendirilmesi gerekirdi. Bunların hiçbiri bizim dosyamızda gerçekleşmiş değil. Çocukla ilgili rapor yerinde inceleme yapılmadan verildi. Çocuk anneanne bakımında gibi gösterildi ama bakımından anne ve teyze sorumlu. Bu insanlar 24 saat sistemiyle çalışıyor. Çalışma koşullarını hiçbirimiz belirlemiyoruz, işlerini canla başla yapıyor bu insanlar. Dün alkışladığımız insanlara bugün velayetlerini ellerinden almaya dönük eksik raporlar düzenleniyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA


İlgili haberler
Kovid-19 gerekçesiyle çocuğunun velayeti alınan he...

Ordu 2. Aile Mahkemesi aldığı karardan geri adım atarak Hemşire Cemile Deniz’den çocuğunun geçici ve...

Kovid-19 gerekçesiyle çocuğunun velayeti alınan he...

Ordu'da hemşire olarak görev yapan ve çocuğunun velayeti Kovid-19 riski gerekçesiyle boşanma aşaması...

‘Pandemi var’ gerekçesiyle çocuğunun velayeti sağl...

Ordu’da 112 Acil’de hemşire olarak görev yapan C.D’nin çocuğunun velayeti, ‘Kovid-19 riski’ gerekçe...