Mansur Yavaş'tan kadınlara ücretsiz HPV aşısı vaadi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, sağlık alanında yapacakları uygulamalara ilişkin bilgi verirken 30 yaş altı ve sosyal destek alan kadınlara HPV aşı uygulaması başlatacağını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, '2024-2029 Projeleri Tanıtım Töreni'nde sağlık alanında yapacakları uygulamalara ilişkin bilgi verdi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, kadınlara yönelik uygulamalardan birinin de rahim ağzı kanserini önleme amacıyla HPV aşısı olacağını aktaran Yavaş, sosyal desteklerin de geçen yıla oranla yüzde 70 artırılacağını söyledi.

Yavaş'ın açıklaması şöyle:

"Sağlık alanında yine önemli adımlar atacağız. Alzheimer hastalarını ve yakınlarının yaşam kalitelerini artırmak için yatılı konuk evi açacağız. Yeni açacağımız İleri Yaş Sağlıklı Yaşam Merkezi ile büyüklerimizin sosyal ve bağımsız bir yaşam sürmesini sağlayacağız. Dünyanın ve memleketimizin en büyük sorunlarından biri olan obeziteyle mücadele için yeni bir planımız var. Diyetisyen yardımı projemizle toplum sağlığımızı ve farkındalığımızı artıracağız.

En önemli konulardan biri de kadınlarımızın sağlığı. Biz biliyorsunuz ilkleriyle ünlü bir belediyeyiz. Yine Türkiye’de bir ilke imza atacağız. Rahim ağzı kanserini önlemek amacıyla, 30 yaş altı ve sosyal destek alan kadınlarımıza HPV aşı uygulamasını başlatacağız.

Halk Sağlığı Eylem Planı projemizi de hayata geçireceğiz. Çeşitli üniversite temsilcilerinden oluşturulacak bilim kurulu eşliğinde, sağlık alanında iş birliği ve dayanışma içerisinde iyileştirmeler yapacağız.

Batıkent’te Türkiye’nin en büyük otizm merkezini açacağız. Bununla birlikte engelsiz spor merkeziyle ve engelsiz yaşam köyü projemizle kentimize değer katacağız. Büyüklerimiz için kuracağımız Ata Evleri ve Kıdemliler Lokali ile onların sosyal refahını artırıp daha aktif zaman geçirmelerini sağlayacağız."

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’

Kadınlar Burada Platformu, Sağlık Bakanlığına ‘Kansere karşın koruyucu olan aşının ücretsiz olmaması...

TEİS: HPV aşısı bir an önce devlet ödemesi kapsamı...

Ücretsiz olacağı duyurulan ancak hâlâ ödeme kapsamına alınmayan HPV aşısıyla ilgili TEİS'ten Nurten...

Doç. Dr. Bayrak, ‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’ dedi

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi'n...