Mardin Kadın Daire Başkanlığı’na bir kez daha erkek atandı
Kayyum tarafından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na görevlendirilen Mehtap Bingül’ün usulsüzlükler nedeniyle görevden alınmasının ardından yerine Abdurrahman Şahin atandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumunun değişmesinin ardından eski kayyum Mustafa Yaman tarafından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na görevlendirilen Mehtap Bingül’ün usulsüzlükler nedeniyle görevden alınmasının ardından yerine Abdurrahman Şahin atandı.

MA'dan Ahmet Kanbal'ın haberine göre Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 16 Kasım 2016’da kayyum olarak atanan eski Mardin Valisi Mustafa Yaman tarafından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirilen Mehtap Bingül, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi tarafından görevden alındı. Hakkında başlatılan iç soruşturma neticesinde görevden alınan Bingül’ün daha sonra ailesine ait daireleri yüksek bedellerle belediyeye kiraladığı ortaya çıkmıştı. 19 Ağustos 2019’da belediyeye ikinci defa kayyum olarak atanan Mustafa Yaman, HDP döneminde Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirilen Gülizar İpek’i memuriyetten men ederek, yerine yeniden Bingül’ü getirildi. Bingül yaptığı usulsüzlüklerden dolayı görevinden alındı.  

İKİ GÖREVE BİRDEN GETİRİLDİ

Bingül’ün görevden alınmasının ardından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Abdurrahman Şahin getirildi. Şahin aynı zamanda Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak da görevlendirildi.

'KAYYUM ZİHNİYETİNİN ÜRÜNÜ'

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bir erkeğin getirilmesini değerlendiren Gülizar İpek, önceki kayyum döneminde görevlendirilen Mehtap Bingül’ün yapmış olduğu hukuksuz işlemler nedeniyle görevden alınmasının doğru bir karar olduğunu ancak yerine bir erkeğin atanmasının kayyum zihniyeti ile atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Kayyumların kadın kazanımlarına dönük saldırıları başından bu yana takip ettiklerini dile getiren İpek, “Halkın iradesinin gasbedilerek kayyum atanmasının ardından ilk saldırıya uğrayan alanlar kadınların olduğu alanlar oldu. Yeni atanan kayyumın icraatlarından da anladığımız kadarı ile bu saldırılar devam edecek. Kadın biriminin başına bir erkeğin atanması, orada yürütülecek faaliyetlerin hangi zihniyet ile yapılacağının açık bir göstergesi. Demokratik ekolojik özgür kadın paradigmasından, eşit temsiliyetten vazgeçmiyoruz. Kadınların yönetimlerde yer almasından asla vazgeçmiyoruz. Hele hele kadın politikalar daire başkanlığına bir erkeğin atanmasını asla kabul etmiyoruz. Bu iktidarın kadın düşmanı politikalarının yansımasıdır. Bu kadını ötekileştirmek, hiçleştirmek ve kurumlardan uzaklaştırmaktır. İsmi üstünde Kadın Hizmetleri Daire Başkanlığı ve burada kadınlara dönük bir hizmet ortaya konacak. Kadınlar için politikalar üreten bir alana erkek atanması kadınları esas almayan kadın düşmanı cinsiyetçi politikaların sonucudur. Biz bu erkek egemen zihniyetle mücadele ediyoruz" diye konuştu.

İlgili haberler
Mardin'de kayyum tarafından atanan müdür 11 yıl ce...

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumunun Kent A.Ş.’ye müdür yaptığı polis memuru Ercan Uysaler bir ka...

Diyarbakır kayyumu, IŞİD saldırısında iki bacağını...

Diyarbakır’da 2015 yılında HDP mitingine yönelik gerçekleştirilen IŞİD saldırısı sonucu iki bacağını...

Kayyum Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin kapıs...

Van’ın Muradiye Belediyesine atanan kayyum Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin tabelasını indirere...