'Metrobüste taciz normal' kararı İstinaftan döndü
Mahkemenin, medyada metrobüslerin kalabalığına dair çıkan haberlerin, sanığın ‘Metrobüs çok doluydu, fren yapınca bayana yaklaştım' ifadesini doğruladığını belirten kararı, İstinaf'tan döndü.

2015 yılında o dönem 16 yaşında olan Lise Öğrencisi B.G’yi metrobüste taciz ettiği iddiasıyla yargılanan O.E. hakkında mahkeme beraat kararı verdi. Metrobüsün dolu olduğuna dikkat çeken mahkeme,  sanığın beyanlarına itibar etti. Mağdur çocuğun avukatı kararı bir üst mahkemeye taşıdı. Beraat kararını kaldıran İstinaf, sanığın mağdur çocuğa karşı sarkıntılık düzeyinde kalan istismar suçunu işlediğini belirterek 3 yıl hapis cezası verdi. Müşteki avukatının temyiz ettiği dosyada son sözü, Yargıtay söyleyecek.

TACİZ 7 DURAK SÜRDÜ

O.E hakkında, 2015 yılında metrobüste Lise Öğrencisi B.G’ye tacizde bulunduğu iddiasıyla Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.O dönem lise öğrencisi olan B.G. yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Okuldan çıkarak eve gelmek üzere Sefaköy’den metrobüse bindim, metrobüsün ön kapısının biraz ilerisinde koridorda demirden tutarak ayakta bulunduğum sırada Şükrübey’den metrobüse binen şahıs benim arkama geçerek sürtünmeye başladı. Cinsel organını arkama sürtmesi üzerine şahsın yüzüne doğru döndüm, sert bakınca şahıs gözlerini benden kaçırdı. Sağa sola doğru bakmaya başladı. Yüzüme hiç bakmadı. Yerimi değiştiremedim, metrobüsün içi tamamen insanlarla doluydu. Şahıs yine bana yaklaştı sürtünme başladı. Bu şekilde bir sonraki metrobüs durağına kadar devam etti, durakta metrobüsten inenler oldu ancak şahıs boşluk olmasına rağmen bir türlü yanımdan ayrılmadı, tacizlerine devam etti. Okul çantam önümde asılı olduğundan vücudunu tam olarak bana değdiremediğinden bu kez de önden elleriyle bacaklarıma dokunmaya ve ellemeye başladı, o an korktuğum için sesimi çıkaramadım, şahsın tacizleri bu şekilde Haramidere metrobüs durağına kadar devam etti. Durağa gelince çevremde bayanları da görünce cesaret alarak şahsa yüksek sesle ‘Yaşından başından utan, babam yaşındasın utanmıyorsun’ diyerek bağırdım. İki bayanın olduğu yere doğru yürüdüm.  Kendisini tanımadığım bir erkek şahıs yerinden kalkarak bana yer verdi. Ben oturdum ağlamaya başladım. Şahsın metrobüsten inmesine yolcular izin vermedi. Son durağa kadar gittik, son durakta polis memurları geldi şahsı ve beni alarak karakola götürdü.”

TACİZCİDEN BİLİNDİK SAVUNMA: METROBÜS KALABAKLIKTI, ŞOFÖR FREN YAPTI!

Sanık O.E. ise savunmasında metrobüsün kalabalık olmasını bahane ederek şu ifadeleri kullandı: “Metrobüsün aşırı kalabalık olmasından dolayı ayakta yolculuk yaptığım sırada ismini polis merkezinde öğrendiğim bayan aniden yüzüme sert ifadelerle bakması üzerine ben de bayanın beni yanlış anlaması ihtimaline karşı yer değiştirmek istedim ancak kalabalık olmasından dolayı yer değiştiremedim ineceğim metrobüs durağına yaklaştığım sırada aniden metrobüsün fren yapması üzerine bayana doğru yaklaştığım doğrudur ancak kendisine cinsel amaçlı yaklaşmadım.”

MAHKEMEDEN SKANDAL GEREKÇE; METROBÜS DOLU

Büyükçekmece 4. Asliye Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti sanık hakkında beraat kararı verdi. Gerekçesini ise şu şekilde açıkladı: “Olayın cereyan ettiği yerin İstanbul ilinde sefer yapan metrobüs olarak bilinen toplu ulaşım aracının içi olduğu, genel uygulamada ve rutin  kullanımda bu seyahat aracının sıklıkla dolu olduğunun, yazılı ve görsel medyada dile getirildiği bu hususun bilinen bir gerçek olduğu, dosya içerisinde de tanık beyanlarına nazara alındığı metrobüsün doluolduğunun belli olduğu bu şekilde sanığın savunmasına riayet edilerek beraat kararı verilmesine…”

METROBÜS ÖZELLİKLE SEÇİLMİŞ

Karara tepki gösteren mağdur çocuğun avukatlarından Emre Doğan, Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği beraat kararına itiraz ederek, dosyayı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı. İstanbul Barosu avukatlarından Emre Doğan’ın itirazı üzerine İstinaf beraat kararını kaldırdı. Sanığın mağdur çocuğa karşı sarkıntılık düzeyinde kalan istismar suçunu işlediğini belirterek 3 yıl hapis cezası verdi. İstismarın sarkıntılık düzeyinde kaldığına dair karara da itiraz eden Doğan dosyayı Yargıtaya taşıdı. Doğan, müvekkilinin suç tarihinde 16 yaşında olduğunu, sanığın yapmış olduğu eylemin Türk Ceza Kanunu çerçevesinde cinsel istismar suçu olduğunu söyledi. Doğan, bir diğer hususun ise suçun metrobüste gerçeklemesi nedeniyle sanığın insanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğun bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalandığını ve sarkıntılık düzeyinde kalmadığını belirterek cinsel istismardan 15 yıla kadar hapis cezası istedi. Müşteki avukatının temyiz ettiği dosyada son sözü Yargıtay söyleyecek.

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Failler cinayetleri sosyal medyada paylaşıyor | Eş...

Faillerin kadınları katlettikten sonra sosyal medyada "namusumu temizledim" ifadeleriyle paylaşmalar...

H.K.G. davası| İktidar göz önünde bir yargılama is...

Kamuoyu baskısı olmadan, haberlere konu olmadan yapılacak bir yargılamada amaçlanan yargılamanın göz...

Şiddeti, tacizi, tecavüzü en dibe gömecek olan kah...

Kötüyü, eril aklı, şiddeti, istismarı, tacizi, tecavüzü en dibe gömecek olan şey haklı olanın, yaşam...