MMO Gebze Temsilciliği Kadın Mühendisler Komisyonu: 'Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz!'
Makina Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği Kadın Mühendisler Komisyonu artan kadın cinayetlerine dair yaptığı açıklamada İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için mücadeleye çağırdı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi ve Kadın Komisyonu Sorumlusu Leyla Gönül artan kadın cinayetlerine dair bir basın açıkaması yaptı. Üç yüzden fazla kadının öldürüldüğü 2020 yılının bilançosunu ortaya seren açıklamada ceza indirimi ve önleyici tedbirlerin alınmamasının şiddeti artırdığına dikkat çekildi ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için mücadeleye dört elle sarılma çağrısı yapıldı.

Açıklamanın tamamı:

"Bir gün daha geçmiyor ki yeni bir kadın cinayeti, yeni bir vahşet haberi duymayalım. Her gün canımızdan bir parça daha koparıyorlar. Her gün başka bir acıyı yüreğimize saplıyorlar. Özgecan için canı yanan Şule, Şule için kahrolan Pınar, Pınar için isyan eden bizler, sesimizi çıkarmaya devam ettikçe daha çok baskıya ve yıldırma politikasına maruz kalıyoruz.

2020 yılında 300'ün üzerinde kadın katledildi. Katledilen 300 kadından 182’sinin neden öldürüldüğü tespit edilememiş olup ‘şüpheli’ olarak kayıtlara geçmiştir. 22’si ekonomik, 96’sı da boşanmayı istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 70’i ateşli silahlarla, 83’ü kesici aletle, 26’sı boğularak, 10’u darp edilerek, 2’si yakılarak, 1’i kimyasal madde ile, 1’i de yüksekten düşülerek öldürüldü. 97 kadın nikahlı eşi, 54’ü birlikte olduğu erkek, 21’i eski eşi, 18’i oğlu, 17’si babası tarafından öldürüldü.
Kadınların yüzde 60’ı evlerinde öldürüldü. 247 kadının çalışma durumu ise bilinememektedir.

Rakamlardan da görüldüğü üzere kadın dayanışmasına rağmen ceza indirimi ve önleyici tedbirlerin alınmaması bu şiddeti tırmandırmıştır.
Şimdi kadınları her türlü şiddetten korumayı, kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemeyi, kovuşturmayı ve ortadan kaldırmayı hedefleyen İstanbul Sözleşmesine dört elle sarılma zamanıdır. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği Kadın Mühendisler Komisyonu olarak bu katliamlara boyun eğmeyecek olup kadına olan her türlü şiddetin karşısında duracağız.

Yılmayacak, pes etmeyeceğiz.

Kadın Cinayetleri durdurulsun!

İstanbul Sözleşmesi Yaşatacak!"

Fotoğraf: Burcu Yıldırım/Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Sabrımız taşıyor, görüyorlar...

8 Mart’a doğru tüm fabrika, işyeri, mahalle ve çalışma alanlarında yan yana gelmeye devam edeceğiz....

Mücadele örnekleri umut oluyor

Gebze'den kozmetik malzemeleri üreten bir fabrikada çalışan işçi bir kadın fabrikalarda yaygınlaşan...

ORTADOĞU’DA BİR VAHA: Tunus’un güçlü kadınları!

Tunuslu kadınlar hakları için, daha iyi yaşam koşulları için yıllardır sokaklardan, örgütlülükten va...