Mor Çatı: İçişleri Bakanlığı’nın ‘Şiddet azaldı’ açıklaması gerçeği yansıtmıyor
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı İçişleri Bakanlığının ‘Şiddet azaldı’ açıklamasına tepki göstererek açıklamanın gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu belirtti.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı 26 Mayıs tarihli açıklamasında “Ülkeleri etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını döneminde dünya genelinde aile içi ve kadına yönelik şiddet olayları artarken, Türkiye’de bu olaylar azaldı” saptaması yer aldığı belirtilen açıklamada; “30 yıldır alanda çalışan ve Türkiye’de ilk koronavirüs resmi açıklaması yapıldığı günden bu yana kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmalarının nasıl çalıştığını izleyen bir kadın örgütü olarak bu açıklamanın gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz” denildi. 

Bakanlıklarca, koronavirüs salgınının yarattığı olağanüstü durumda ortaya çıkabilecek sorunlara cevap oluşturacak bir plan hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılmadığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “Bu olmadığı gibi Mor Çatı’ya başvuran kadınların deneyimleri var olan mekanizmaların salgın bahane gösterilerek uygulanmadığını gösterdi. Kadınlar sık sık 155 Polis İmdat hattına ulaşamadıklarını, KADES uygulaması ile yardım istediklerinde polisin gelmediğini paylaştılar. Polis geldiğinde ya da karakola gidildiğinde ise “Salgın var, işlem yapılmıyor” gibi yanlış bilgiler de vererek şikayet alınmadığı sıkça paylaşıldı. 155’e ulaşamayan, polis tarafından şikayeti alınmayan kadınların bilgileri sisteme girilmediğine göre İçişleri Bakanlığı’nın veri toplama biçiminin başlı başına sorunlu olduğu göz önünde bulundurularak paylaştığı verilerin gerçeği yansıtmadığı görülmelidir.”

Açıklamada, ilgili diğer bakanlıklar gibi İçişleri Bakanlığı’nı da başta 6284 sayılı Kanun’un öngördükleri olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadelede üstüne düşen görevi yapmaya, görev ihmalinde bulunan personel hakkında işlem yapma çağrısı yapıldı.


İlgili haberler
İçişleri Bakanlığına göre kadına yönelik şiddet pa...

Kadın örgütleri, pandemi sürecinde şiddete karşı önlem ve koruyucu mekanizmalara kadınların ulaşamad...

İHD Kadın Komisyonu: Pandemi sürecinde kadına yöne...

İHD Kadın Komisyonu yayımladığı ‘Pandemi Döneminde Kadın’ raporuyla kadına yönelik şiddetten, iş cin...

‘Kadına yönelik şiddet engellenmedikçe daha çok Sa...

Evliliği boyunca şiddet gören Sakine, ayrılmasına rağmen tehdit edilmeye devam ediyor. Kendi annesin...