Öğrenciler tacize isyan etti: Herkese şüpheyle yaklaşıyoruz
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde açığa çıkan taciz olayının ardından görüştüğümüz öğrenciler tedirgin: ‘Herkesten şüphelenir hale geldik, kimseyle yalnız kalmamaya çalışıyoruz.’

Geçtiğimiz günlerde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesindeki taciz olayı gündeme gelmişti. Skandal, birçok öğrencinin İlahiyat Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı, Ensar Vakfı Üyesi ve eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Ş.G. tarafından taciz edildiğini açıklaması ve şikayetçi olması ile ortaya çıkmıştı.

Ş.G. hakkındaki şikayetlerin ardından başka öğretim görevlileri tarafından da tacize uğrayan öğrenciler paylaşımlarda bulunmaya başladı. Öğrenciler yüksek lisansa kabul bahanesiyle tacize uğradıklarını, ailelerinin tehdit edildiğini açıkladı.

Tüm bu gelişmeleri konuştuğumuz Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri endişeli olduklarını dile getiriyor ve acilen önlem alınmasını istiyor.

‘TEDİRGİNİZ, HERKESE ŞÜPHEYLE YAKLAŞIYORUZ’
Güvenlik kaygısı nedeniyle isimlerini vermek istemeyen üniversite öğrencileri en çok da taciz olaylarının geçiştirilmesinden ve olayların üzerine gidilmemesinden şikayetçi. Taciz karşısında gereken adımların atılmadığını, yaptırımların uygulanmadığını dile getiren öğrenciler bu durumun istismarcıları daha cüretkâr hale getirdiğini düşünüyor. Bir öğrenci görüşünü şöyle dile getiriyor: “Ceza, kişinin yaptığı uygunsuz davranışından dolayı aynı şeyi yapmaması için başvurulan bir yöntemdir. Eğer taciz ve tecavüzler azalması gerekirken sürekli artış gösteriyorsa bu da verilen cezaların yeterli olmadığını gösterir.”

İnsanlara güvenlerinin zedelendiğini dile getiren bir kadın öğrenci ise şöyle anlatıyor hissettiklerini: “Üniversitenin ve fakültenin güvenli bir ortamdan uzak oluşu beni tedirgin ediyor. Eminim benim gibi tedirgin olan çok öğrenci vardır. Üniversiteye belli bir amaç için geldiğimiz halde bu olaylardan dolayı hepimize hayallerimize odaklanmaktan çok, artık bu tür olaylardan nasıl korunacağımızı düşünüyoruz. Bu da güvensizlik yaratıyor. Haliyle hocalara, arkadaşlarımıza karşı tutumumuzu çok fazla etkiliyor bu olaylar. Herkese şüpheyle yaklaşıyoruz.”

Bir başka öğrenci de herkesten şüphe eder hale geldiklerini şu cümlelerle dile getiriyor: “Artık yanımda en az bir arkadaşım olmadan yalnız başıma hiçbir hocanın odasına gitmiyorum. Bu sadece hocalar için de değil artık herkes için geçerli. Otobüste bile artık ayakta duramaz hale geldim gerekirse bir saat sırada bekliyorum ama yine de ayakta gitmeyi istemiyorum.”

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ: BÖLÜMÜMÜZDEN SOĞUDUK
İlahiyat Fakültesindeki birçok öğrenci ise fakülteden soğumaya başladıklarını ifade ediyor.

İlahiyat fakültesinden bir öğrenci: “Din alanında kendini kanıtlamış biri olarak gösterilen kişilerin bu olaylarda isminin geçiyor oluşu okuduğum bölümden beni soğutmaya başladı” derken başka bir öğrenci ise düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Bu olay, hocalara olan bakış açımı kesinlikle değiştirdi. Artık insanlara önyargıyla yaklaşmaya başladım. Hiç kimseye güvenemez oldum. Fakültemde de bu olayların meydana geliyor olması beni olduğum ortamdan uzaklaştırdı. Ülkemizde genelde din adamları ahlaklı insanlar olarak tanınır ama şu an durum hiç de öyle görünmüyor. Eğer bunlar kalkıp ‘Babanın kızına şehvet duyması haram değildir’ gibi fetvalar verirse toplum da bu sözde din adamlarının yollarından gider.”

SORUN SİSTEMDE, ŞİDDET DE TACİZ DE MEŞRULAŞTIRILIYOR
Üniversitede tacizin daha önceki dönemlerde de olduğuna dikkat çeken bir öğrenci ise daha kapsayıcı çözümlerin hayata geçmesi gerektiğini düşünüyor: “Genel olarak sistemden gelen bir hata olduğunu düşünüyorum. Sistemin geçici, sadece bir olaya ilişkin değil kalıcı çözümlere ihtiyacı var. Toplumun en eğitimli kişileri bile tacize yöneliyorsa sorun cehalet sorunu değildir sadece. Kadınlar toplumdan uzaklaştırıldıkça, hakları gasbedildikçe kadına karşı şiddet ve taciz de bir o kadar meşrulaşıyor. ‘Kadın da şöyle yapsaydı, böyle davranmasıydı’ gibi söylemler de sorunu derinleştiriyor. Her durumda suçlu olarak kadının gösterildiği bir toplumdayız bu düşüncenin değişmesi sorunların da çözümünü getirebilir.”İlgili haberler
Marmara Üniversitesinde tacize kadın öğrenciler is...

Bir asistanın bir kadın öğrenciye yönelik tacizi ile gündeme gelen Marmara Üniversitesinde öğrencile...

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi kadın öğrencil...

Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Girgin, öğrenci kadınlara hakar...

İÜ’DE öğrencileri taciz eden öğretim üyesi başka ö...

İstanbul Üniversitesi’nde iki kadını taciz eden Atilla Girgin’in İstanbul Aydın Üniversitesi’nde de...