Öldüresiye dövdü, mahkeme ‘öldürme kastı yok’ dedi
Ümitcan Uygun’un Esra Hankulu’nun ölümüyle ilgili tutuklandığı ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı davada mahkemenin gerekçeli kararı isyan ettirdi.

Ankara’da, ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in ölümüne ilişkin soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’nun evinde ölü bulunmasıyla ilgili tutuklu yargılandığı davada “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama”dan aldığı 10 yıl hapsin gerekçesi açıklandı. Kararda Uygun’un Hankulu’ya darp-cebir uyguladığı ancak fenalaşmasıyla diğer 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalışması nedeniyle öldürme kastı ile hareket etmediği belirtildi.

Esra Hankulu, Mamak’ta yaşadığı evinde geçen yıl 5 Ağustos’ta ölü bulundu. Hankulu ile geceyi evde geçiren arkadaşları Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ile kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in ölümüyle ilgili devam eden soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun, gözaltına alındı. Uygun, ‘Kasten öldürme’ suçundan sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, Furkan Gürgil ile Dilan Civelek de adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Ümitcan Uygun hakkında, ‘Kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek hakkında ise ‘Suç delillerini karartma’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN 10 YIL HAPSE

Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 13 Nisan’daki karar duruşmasında, cumhuriyet savcısının ağırlaştırılmış müebbet hapis istediği Uygun’a, ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Kararda takdiri indirimi uygulanmadı. Hükümle beraber sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi. Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek’e ise ‘Suç delillerini karartma’ suçundan 1’er ay 6’şar gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti, verilen hükmün gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’ya birlikte kaldığı odada hayatını kaybetmesi sonucunu doğuracak şekilde baş bölgesine darp-cebir uyguladığı belirtildi. Cebrin sanık tarafından Hankulu’nun düşürülerek başının sert ve künt zemine çarptırılması veya kafaya sert ve künt cismin vurulması sonucu mu oluştuğunun adli tıp raporlarında tam olarak belirlenemediği vurgulandı. Alınan raporlarda Hankulu’nun, sanığın evde olduğu saatte öldüğünün tespit edildiği aktarılarak, Uygun’un Hankulu’ya darp eylemini de gerçekleştirdiği, bunun sonucu olarak da Hankulu’nun fenalaştığı aktarıldı.

KASTEN ÖLDÜRME SUÇU YOKMUŞ!

Sanık Uygun’un, Hankulu’yu baygınlık geçirmesi üzerine diğer 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalıştığı belirtildi. Kendine gelen Hankulu’nun çay demleyip, sanıklarla bir süre sohbet ettiği, bu durumun da Uygun’un kendisine olumsuz tavrının olmadığını gösterdiğine dikkat çekildi. Uygun’un, daha sonra Hankulu ile odaya gittiği de göz önüne alındığında öldürme kastı olmadığı kanaatine varıldığı, bu nedenle ‘Kasten öldürme’ suçundan değil ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan hüküm kurulduğu vurgulandı.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Hankulu ailesinin Avukatı Nuran Özdemir, kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı. Özdemir, itiraz dilekçesinde, mahkemenin yargılama sonunda adil olmayan karar verdiğini, sanığa ‘Kasten öldürme’ suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulmasını talep etti.

Haber: DHA


İlgili haberler
Ümitcan Uygun Esra Hankulu ile ilgili telefonundak...

Esra Hankulu’nun ölümüyle ilgili davada ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis talep edilen tutuklu...

Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin davada Ümitcan Uy...

Ümitcan Uygun'un tutuklu olduğu Esra Hankulu'nun ölümüne dair soruşturmada savcı mütalaasını mahkeme...

Esra Hankulu cinayeti davasında tanıklar dinlendi:...

Ümitcan Uygun'un Esra Hankulu'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada "kasten öldürmek" suçundan tutuklu...