Patlayacağız diye söyledik, çalışmaya devam edilmesi yanlıştı
Sakarya’daki fabrika patlamasında yaralanan işçi Gülizar Erdoğan patlamanın ‘Çin mahallesi’ isimli torpil çeşidinin depolarda ısınması nedeniyle yaşandığını söyledi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde cuma günü havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada ayağından ve başından yaralanan Gülizar Erdoğan yaşananları anlattı. Patlama sırasında mutfak bölümünde çalıştığını belirten Erdoğan, patlamadan önce yetkilileri uyardıklarını ama sorunun çözümü için net bir şey yapılmadığını söyledi. 

Patlamanın ‘muska’ diye tabir edilen bir torpil çeşidinden kaynaklandığını ve bu ürünün ambalajlandıktan 2 gün sonra kendi kendini ısıttığını ifade eden Gülizar Erdoğan, “Muska dediğimiz ürün siyah bir kağıttan oluşuyor. İçine ilacını ve fitilini koyuyoruz, hafif bir şekilde tutkallayıp kapatıyoruz. Bunun içinde bir çay kaşığı kadar madde var. Bu madde kızışıyor, şişiyor ve kendi kendine patlıyor. Biz bunu yetkililere anlatamadık. Sanki tam olarak bilinçli değildiler. Bu muskanın şiştiğini ve kızıştığını biz üretildikten 2 gün sonra fark ettik ve yetkililere söyledik. Kendileri geldiler, boşalttırdılar kolileri. Bütün ilaçları etrafa saçtılar, paketleri açtık, güneşe serdik, kuruttuk ve yeniden ambalajlayıp, paketleyip, koliledik. Şimdi ilk patlama depodan değil, muskanın ilacı olan aşağıda bulunan bölümde yaşandı. Zaten ilk patlama orada olduğu için çok daha fazla ölü olmadı” dedi.

‘MUSKANIN ISINDIĞINI İLETTİK’
Muskanın ısındığını yetkililere ilettiklerini ancak herhangi bir önlem alınmadığını söyleyen Gülizar Erdoğan, “Bütün paketleri açtılar, güneşe serdiler ki bunların hepsi suç ve olmaması gereken şeyler. Daha sonra yeniden paket yaptık ve yerine koyduk. Ertesi gün patlama oldu. Bu patlama ilk olarak ‘Çin mahallesi’ dediğimiz muska adlı maddenin ilacının imalatında çıktı” dedi.

‘TEDBİR OLSAYDI BELKİ DE BUNLAR YAŞANMAYACAKTI’
Erdoğan işçilerin defalarca uyarmasına rağmen yetkililerin önlem almamasına da tepki gösterdi:

“Bu ürün yeniydi, onlar da acemi biz de acemiydik. Bunu yapmamalarını söyledik, bu böyle oluyor dedik, patlayacağız diye herkese söyledik ama buna önlem alınması artık bunun yapılmaması gerekirken devam edilmesi çok yanlış bir şeydi. Bu ürünün tehlikeli olduğunu anladıktan sonra bir taziyeye katılmıştım. O akşam gördüğüm herkesle helalleştim. Komşularıma ‘Çok tehlikeli bir iş yapıyoruz. Her an ölebiliriz patlama olabilir, yarın akşam görüşmeyebiliriz’ dedim. Dediğim gibi de oldu. Kesinlikle ihmal var, her şey göz göre göre oldu. Çünkü biz söyledik, haber verdik. Kendileri gelip görüler ve yapılmaması gereken şeyleri yaptılar. Bu işte ihmal var. Tedbir olsaydı, ihmal olmasaydı belki de bunlar olmayacaktı.”

Kaynak: DHA


İlgili haberler
SAKARYA’DA İŞ CİNAYETİ: Biri kadın 4 işçi hayatını...

Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada ölen 4 işçiden ikisinin kimliği belir...

GÜNÜN DİKKATİ: Bir yılda en az 115 kadın işçi iş c...

İSİG Meclisi’nin 2019 yılı İş Cinayetleri raporuna göre, 2019’da bin 736 işçi yaşamını yitirirken bu...

Eşini iş cinayetinde yitiren Asine: Ceza almaların...

‘İşe başlayalı üç ay olmuştu ki makineye ayağı sıkıştı. Bir buçuk ay raporun ardından yerini değişti...