Pınar Gültekin Davası| Pınar yaşıyorken yakılmış
Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı ve diğer sanıkların yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması görülüyor. Mahkemede okunan adli tıp raporunda Gültekin'in hayattayken yakıldığı ortaya koyuldu.

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesine dair katil Cemal Metin Avcı ile diğer sanıkların yargılanmasına devam edildi.

Tutuklu sanık Cemal Metin Avcı, SEGBİS ile duruşmaya katılırken, tutuksuz sanıklar Mertcan Avcı, Şükrü Gökhan Orhan, Selim Avcı, Eda Karagül ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Rahatsızlığı bulunan Ayten Avcı ise duruşmaya katılmadı. Yoklama ile başlayan duruşmada, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulunca gönderilen rapor okundu. Raporda heyetin yaptığı kapsamlı inceleme sonrası Pınar Gültekin’in yaşadığı sırada alevlere maruz kaldığı ve yaşamını yitirdiği belirlendi.

TALEP OY BİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ

Duruşmaya verilen aranın ardından, Adli Tıp raporunun sonucuna itiraz eden sanık Cemal Metin Avcı’nın avukatları, gerekçe ve sonuç kısmının birbirini tutmadığını ileri sürerek ek rapor ya da üniversiteden uzman raporu alınmasını talep etti. Mahkeme heyeti, dosyaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle oy birliğiyle talebin reddine karar verdi. Savcı tarafından hazırlanan iddianame ve Adli Tıp Raporu ile birlikte mütalaa okundu. Mütalaada sanık Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanıklar annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, kardeşi Mertcan Avcı eski eşi Eda Karagün ve iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan’a delilleri yok etme ve gizleme suçundan tutuklama talebinde bulunuldu. Tutuksuz sanıklar savcılık mütalaasını kabul etmeyerek savunma için ek süre talep etti.

‘ÖLÜP ÖLMEDİĞİNİ KONTROL ETTİM’

Mahkemede mütalaaya karşı savunmasını yapan sanık, “Mütalaayı kabul etmiyorum. Adli Tıp Raporu’nu kabul etmiyorum. Ben kanunları bilmiyordum ama şu an öğreniyorum ki bu raporla birlikte yanlış yargılanacağım. Benim ilk yardım belgem de var, ölüp ölmediğini kontrol ettim. Sanık sıfatı taşımam kendimi savunamayacağım anlamına gelmez. Tüm olanlardan çok pişmanım, olan şeyler istemeden yaşandı. Net olmayan rapora itiraz ediyorum” diyerek kendini savundu.

Mahkeme heyeti Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar verirken, Avcı’nın avukatları ve tutuksuz sanıklara savunma için gelecek duruşmaya kadar süre verildi. Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıkların tutuklanmasına yönelik talebin reddine karar verirken, sanık Mertcan Avcı hakkında ek savunma talebinde bulundu. Sanık Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı’nın bir sonraki duruşmada hazır bulundurulması istendi. Duruşma 14 Şubat’a ertelendi.

NE OLMUŞTU
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de kayboldu. Soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cesedini yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti. Çıkarıldığı mahkemece “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek” suçundan tutuklanan Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın da telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı zamanda bağ evinde olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Mertcan Avcı, 15 Şubat 2021’deki duruşmada, imza atma yükümlülüğü ve yurt dışı çıkışına çıkış yasağı ile tahliye edildi.
4 ŞÜPHELİ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI
Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, sanık Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın da ‘delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme’ suçunu işlediğini iddia ederek şikayetçi oldu. Muğla Cumhuriyet Savcılığı, 2 Ekim 2020’de şüpheliler hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Avukat Epözdemir ise karara itiraz etti. Muğla Sulh Ceza Hakimliği de itirazın kesin olarak reddine hükmetti. Epözdemir, Muğla Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği kesin kararın Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Başsavcılık, kararı bozarak 4 şüpheli hakkında iddianame hazırlanmasına karar verdi.
AYRI AYRI CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ, DOSYALAR BİRLEŞTİRİLDİ
Savcılık, şüpheliler Selim Avcı, Ayten Avcı, Eda Karagün ile Şükrü Gökhan Orhan’ın kasten adam öldürme sonrasındaki zaman diliminde, olay mahalline birlikte gidip, suç delillerini yok ederek, gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğuna kanaat getirerek ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesini talep etti. Mahkeme, ilerleyen süreçte, her iki dosyanın birleştirilmesine karar verdi.
2021 yılı 27 Eylül’de görülen 6’ncı duruşmada, cinayetten sonra olay yerine giderek delilleri gizlemeye çalıştıkları iddia edilen sanığın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın da savunmaları alındı. Şüphelilerin tamamı savunmalarında, suçlamaları reddetti.
Sanıklar bugün 9’uncu kez hakim karşısına çıkıyor. Sanıklar hakkında karar verilmesi beklenen duruşmaya, Gültekin’in ailesinin yanı sıra tutuksuz yargılanan sanıkların da katılması bekleniyor.

Haber: DHA

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
ABD’den gelen rapora rağmen Pınar Gültekin davasın...

Pınar Gültekin’i katleden sanık Cemal Metin Avcı’nın yargılandığı davada, Pınar’ın telefonunda Avcı’...

Pınar Gültekin cinayeti davasında 7. duruşma

Pınar Gültekin cinayeti davasının 7. duruşması için kadınlar adliye önünde toplandı: 'Gerçek adalet...

Pınar Gültekin davasında Cemal Metin Avcı ve ailes...

Pınar Gültekin'in katil zanlısı Cemal Metin Avcı'nın yargılandığı davada mahkeme Avcı'nın annesi, ba...