Polisin darp ettiği iddia edilen hamile kadının raporuna el konuldu
İdil’de ev baskınında polisin şiddet uyguladığı iddia edilen ve hastaneye kaldırılan 8 aylık hamile Hatice Baykara’nın bebeğinin durumunun kritik. Polis hastanenin verdiği darp raporuna el koydu.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınında 8 aylık hamile 28 yaşındaki Hatice Baykara’nın polisler tarafından darp edildiği iddia edildi. Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre sırtına silah dipçiğiyle vurulan Baykara, saçından iki kez yerde sürüklendi.

Şiddet nedeniyle fenalık geçiren Baykara akrabaları tarafından çağrılan ambulansla İdil Devlet Hastanesine kaldırılmıştı. Baykara’yı hâlâ müşahede altında tutan doktorlar, bebeğin durumunun kritik olduğunu kaydetti. Doktorlar, Baykara’nın en az bir gün daha hastanede kalması gerektiğini belirtti.

Hatice Baykara ve bebeğinin sağlık durumunun kötü olduğunu aktaran Halime Baykara, “Doktorlar, bebeğin durumu iyi değil, dedi” diye belirtti.

DARP RAPORUNA EL KONULDU

Gelininin ağrıları olduğunu vurgulayan Baykara, darp raporuna polisler tarafından el konulduğunu söyledi. Halime Baykara, “Polisler bize, hastanın kendinin ya da evde baskın sırasında bulunmayan eşinin gelmesi durumunda raporu vereceklerini söyledi” diye konuştu.

HDP HATİCE BAYKARA’NIN DARP EDİLMESİNİ İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YA SORDU
Halkların Demokratik Partisi Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Hatice Baykara’nın silah dipçikleriyle darp edilerek, hastanelik olmasını Meclis gündemine taşıdı. İmir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Gözaltı sırasında yaşananların anlatıldığı önergede, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2 Mart’ta açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nda “Artık gece yarısı kimse gözaltına alınmayacak, gece yarısı gözaltına alma dönemi bitti” sözleri hatırlatıldı.
 Önergede, “Fakat o günden bugüne değişen hiçbir şey olmadı Şırnak ve ilçelerinde periyodik olarak her hafta 3-4 eve baskın yapılır 4-5 kişi gözaltına alınır kapılar, pencereler kırılır. Gözaltına alınanlar darp edilir. Hiçbir suç delili bulunmayan insanlar günlerce gözaltında tutularak suç delili yaratılmaya çalışılır. Ve nihayetinde çoğu serbest bırakılırken tutuklananlarında çoğu ilk mahkemede bırakılır. Özellikle özel bir politika olarak Şırnak ve ilçelerinde uygulanan bu insanlık dışı muamelelere derhal son verin” denildi.
İmir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
■ Şırnak’ta güvenlik güçleri adı altında ev baskınları yapanlar sizin emrinizle mi yapmaktalar? Bundan haberdar mısınız? Haberdar değil iseniz bunlar bu gücü kimden alıyorlar? Bu insanlık dışı muameleyi uygulayanlar hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?
■ Cumhurbaşkanı 2 Mart’ta açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nda 'Artık gece yarısı kimse gözaltına alınmayacak, gece yarısı gözaltına alma dönemi bitti' demişti. Cumhurbaşkanı'nın bu sözü Şırnak için geçerli değil mi?
■ Aranan kişi evde olmamasına rağmen evde bulunan hamile kadın Hatice Baykara’yı darp edenler hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?
■ Çetevari bir şekilde davranan bu güvenlik güçleri, yeni bir paralel yapının habercisi midir? Bu konuda bir araştırma yapmayı planlıyor musunuz?”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Destek Otomotiv işçileri polis şiddetini anlattı:...

Destek Otomotiv fabrikasında sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişe başlayan 100’e yakın iş...

İstanbul Sözleşmesi eylemindeki polis şiddetine te...

Kadıköy'de gerçekleştirilen İstanbul Sözleşmesi eyleminde yaşanan polis şiddetini protesto eden İsta...

Polis şiddetine rağmen alanlarda olmaktan vazgeçme...

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınların uzunca bir süredir yaşadığı polis şiddeti ve eylemlerinin en...