Şehriban Dinç’i katleden sanığa ağırlaştırılmış müebbet istendi
Şehriban Dinç’i katleden Esat Dinç’in yeniden yargılandığı davada mütaala sunan savcılık ‘Ağırlaştırılmış müebbet’ hapis cezası istedi.

Van’ın merkez İpekyolu ilçesi Kevenli TOKİ’de 24 Aralık 2016 tarihinde eşi Şehriban Dinç’i (24) öldüren Esat Dinç (25) daha önce “Eşi kasten öldürme” suçundan yargılanmış ve Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Erzurum İstinaf Mahkemesince dinlenmeyen tanık ifadelerine başvurulması, HTS kayıtlarının araştırılması ve sanığın ailesi hakkında devam eden “kasten öldürmeye azmettirme” suçundan açılan dava dosyasının, “eşini kasten öldürme” suçlarından açılan dosya ile birleştirilmesine kararın ardında yeniden yargılama başlatılmıştı. Yeniden yargılamanın sürdüğü davanın 10’ncu duruşması Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.  

Duruşma salonuna yalnızca avukatlar alınırken tutuklu bulunan Esat Dinç ise SEGBİS ile tutuklu bulunduğu cezaevinden bağlandı.

SAVCI MÜTAALA VERDİ

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada sanıklar daha önceki savunmalarını tekrarladı. Savcı ise mütaalasını sundu. Savcılık mütaalasında Şehriban Dinç’i katleden Esat Dinç için “Eşini kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Yine savcılık, Esat Dinç’in annesi, babası ve amcasının oğlu için ise “Kasten öldürmeye azmettirme” suçundan beraat istedi.

Savcılık mütaalasının ardından mahkeme kararı için bir sonraki celseyi 9 Şubat 2021 tarihine erteledi.


İlgili haberler
Şehriban Dinç’in davası

Boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Şehriban Dinç’in davasının ilk duruşması yarın görülec...

Şehriban’ı katleden Esat Dinç’in yeniden yargıland...

Şehriban Dinç’i katleden Esat Dinç’in yargılandığı dava Erzurum İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu...

Kadınlar istismara karşı sokakta: Tecavüz failleri...

Kadınlar Gercüş’te yaşanan tecavüz olayına ilişkin Türkiye’nin bazı illerinde sokağa çıktı. Kadınlar...