Serbest bırakılan cinsel istismar sanığı hakkında ‘kırmızı bülten’ kararı çıkarıldı
Eşine şiddet uygulayan ve üvey kızını istismar eden sanık serbest bırakılmasının ardından yurt dışına kaçtı. Dava avukatının mücadelesi sonucu sanık hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı.

Aksaray’da eşine şiddet uyguladığı, 14 yaşındaki üvey kızına cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan ve soruşturma aşamasında serbest bırakılan ve ardından yurt dışına kaçtığı ortaya çıkan Can Emrah S. için kırmızı bültenle arama kararı verildi. Dava avukatı Çağrı Ayhan Şenel verilen kararı “Soruşturma aşamasında tutuklama talebimizin ne kadar haklı ve yasaya uygun olduğunu gösteriyor” diye değerlendirdi.

SERBEST BIRAKILDI

Can Emrah S. ile ikinci evliliğini yapan A.S., 2019 yılının kasım ayında, Can Emrah S.’nin kendisine şiddet uyguladığını ve ilk evliliğinden olan kızı E.Ç.’ye de cinsel istismarda bulunduğunu belirterek polise şikayette bulundu. Ölümle tehdit edildiğini belirten A.S., kızını da alarak başka kente yerleşti. Gözaltına alınan Can Emrah S., ifadesinden sonra serbest bırakıldı.

Can Emrah S. hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederken, A.S.’nin avukatı Çağrı Ayhan Şenel de mahkemeye başvurarak, sanığın tutuklanmasını talep etti. Ancak mahkeme heyeti, bu talebi reddetti. Avukat Şenel, tekrar mahkemeye başvurup, yurt dışına çıktığını belirttiği sanığın yerinin tespiti için tutuklama kararı çıkarılmasını istedi. Bu talep de kabul edilmedi.

Şiddet ve istismar faili Can Emrah S. / Fotoğraf: DHA 

AVUKATTAN MAHKEME KARARINA TEPKİ

Avukat Şenel, bunun üzerine 3 Kasım 2020’de sosyal medya hesabından, “Buradan açık açık ilan ediyorum; Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinin üyeleri alenen ve bile bile kanuna aykırı davranıyor, suç işliyorlar. Bir çocuğun hayatından mesuller ve yarın o çocuğa, onun annesine bir şey olursa bunun sorumlusu ceza mahkemesi heyetidir” paylaşımı yaptı.

Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, paylaşım üzerine avukat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Mahkeme heyeti ise yargılamanın hakkaniyet ve adil yargılama ilkesi çerçevesinde yürütülemeyeceğini belirterek, davadan çekildi. Dosya incelenmesi ve karara varması için üst mahkeme olan Aksaray 2’nci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Dosyayı inceleyen Aksaray 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, mahkeme başkanı olan hakimin çekilme talebinin uygun olduğuna; ancak heyetteki diğer 2 üyenin çekilme talebinin kabul edilmediğine hükmetti. Avukat hakkında da mahkeme başkanının suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı.

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI

Can Emrah S.’nin tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması, ocak ayında görüldü. Avukat Çağrı Ayhan Şenel, sanığın yurt dışına kaçtığı yönünde bilgiler olduğunu ve sanık hakkında tutuklama kararı verilmesini talep etti. Mahkeme de duruşmaya katılmayan sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verdi.

Davanın dün görülen 3’üncü celsesinde A.S., kızı E.Ç. ile avukatları hazır bulunurken, sanık avukatı da mazeret bildirerek gelmedi. Mahkeme, yazılan müzekkerelere verilen cevap yazısında, sanığın Gürcistan’da olduğunun tespit edildiği bilgisini verdi. Tanıkların dinlenmesinin ardından talepleri dinleyen mahkeme heyeti, sanık hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Adalet Bakanlığına talepname gönderilmesine ve eksiklerin giderilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

‘NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI’
Soruşturma aşamasından itibaren sanığın tutuklanması için gösterdikleri çabaya karşılık bulamadıklarını belirten avukat Çağrı Ayhan Şenel, “Mahkeme dün yapılan duruşma ile sanık hakkında kırmızı bülten çıkardı. Ceza usulü gereği aslında kanaatimizce bütün deliller toplandı, tanıklar dinlendi ve beyanlar alındı. Buna karşın sanık ifadesi alınamadığı için bu eksikliğin giderilmesi gerekiyor. Bu anlamda kırmızı bülten neticesinde umarım sanık yakalanır. Bu durum da bizim daha soruşturma aşamasında tutuklama talebimizin ne kadar haklı ve yasaya uygun olduğunu gösteriyor. Şayet o zaman şahıs tutuklansaydı ya da en azından sanık hakkında yurtdışı çıkış yasağı konulsaydı; şu anda belki de yargılama neticelenmiş olacaktı” diye konuştu.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Evli bir erkeğin evlilik dayatmasını reddeden 16 y...

15 yaşındaki E.K., evlilik dayatmasını kabul etmediği akrabası Aslan Karakaş tarafından vuruldu. E....

Bodrumlu Kadınlar: Hiçbir kadın susmasın, birlikte...

Bodrumlu kadınlar Muğla Milas’ta görülen tecavüz davası için adliye önünde bir aradaydı. Kadın dayan...

21 haftalık hamile İBB çalışanı koronavirüs nedeni...

İBB Yuvam İstanbul Sultangazi Çocuk Etkinlik Merkezi'nde birim asistanı olarak görev yapan 21 haftal...