Sevda Karaca Özak Tekstil işçisi kadınların seçme hakkını gündeme getirdi
‘Sözüm AKP’li vekillere ve bakanlara… Ağzınızı bir kere de Özak tekstil işçilerin hakları için açabilecek misiniz? İkiyüzlüsünüz!’

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Özak Tekstil’de çalışan kadın işçilerin sendika seçme hakkını gündeme getirdi.

Kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının yıldönümünde, TBMM Genel Kurulunda yapılan konuşmalara da atıf yapan Karaca “Urfa’da Özak Tekstil işçisi kadınlar sendika seçme hakkını kullanamıyor. Günlerdir patronun tacizlerine, baskılarına karşı haklarını koruyacak olan sendikanın tanınması için direnişte Özak işçisi kadınlar.” dedi.

AKP’li milletvekili ve bakanlara seslenen EMEP’li Karaca “Sözüm AKP’li vekillere ve bakanlara… Ağzınızı her açtığınızda kadınlara ne kadar çok hak sağladığınızı anlatıyorsunuz. Kadınların geçmişte yaşadığı zulümlerin üstünde tepinip, her fırsatta kendinize siyasi rant devşirmeye çalışıyorsunuz.

‘Başörtülü kadınlara ikna odaları kurup işkence ettiler’ lafı dilinizden düşmüyor. Kadınların yaşadıklarını istismar edip, patronlara cennet düzeni inşa ettiniz. İşte bu fabrikada başörtülü başörtüsüz kadınlara ikna odaları kuruluyor, eziyet ediliyor, karşılarına valilik yasağıyla jandarma dikiliyor, tuvalete, camiye gitmelerine bile izin verilmiyor. Ağzınızı bir kere de Özak tekstil işçilerin hakları için açabilecek misiniz? İkiyüzlüsünüz!” dedi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Sendika değiştirdiği için işten atılan Sarar Giyim...

Sendika değiştirdiği için işten çıkarılan Eskişehir'den tekstil işçisi kadınlar, Urfa'da sendikal ha...

Almanya'dan Özak Tekstil işçisi kadınlarla dayanış...

Almanya'dan Göçmen Kadınlar Birliği, günlerdir direnen Özak Tekstil işçileriyle dayanışma çağrısı ya...

Eski Özak işçisi yazdı: Yoğun çalışma ve mesailer...

Eski Özak Tekstil işçisi Merve Dizgin, yoğun ve aralıksız mesaileri, kod 50 ile işten çıkarılmasını...