Sevda Karaca’nın TÜGVA sorusuna Bakan Tekin'den cevap: MEB 56 İlde TÜGVA ile dini eğitim protokolü yaptı
EMEP Milletvekili Karaca’nın, TÜGVA yaz okulu için Antep’te 135 okul tahsis edilmesine dair verdiği soru önergesine Milli Eğitim Bakanı yanıt verdi: TÜGVA ile 56 ilde dini eğitim protokolü yapıldı.

Gaziantep’te Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okulların yaz döneminde dini eğitim veren TÜGVA’ya tahsis edilmesini gündeme getiren yayın kurulu üyemiz ve Milletvekili Sevda Karaca, Bakan Yusuf Tekin’e yazılı soru önergesi vermişti. Karaca sorularında, söz konusu kurslarda hangi eğitimlerin verildiğini, katılan çocukların yaş ve cinsiyet bilgilerini, bu kursların hangi şehirlerde uygulandığını, kamu hizmeti olan eğitimin neden vakıf ve derneklere devredildiğini sormuştu.

Karaca’nın sorularının bir kısmına cevap veren Bakan Tekin; TÜGVA ile yapılan protokol kapsamında 01 Haziran-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında 12-14 Yaş Grubu Çocuk Atletizm (Wa Kids Athletics), 8-11 Yaş Grubu Çocuk Atletizm (Wa Kids Athleties), Boks Büyükler, Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum, Çocuklar İçin Etkinliklerle Kuran-ı Kerim Eğitimi 1, Değerlerime Sahip Çıkıyorum, Halkla İlişkiler Ve Organizasyon, Hentbol, İslam Tarihi, Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama, Kuran-ı Kerim (Elifba) Okuma, Kuran-ı Kerim Tecvidli Okuma, Voleybol, Yakın Savunma (Defence Anti - Terror) 1. Seviye, Yetişkinler İçin Kuran-ı Kerim (Elif-Be) Okuma, Yetişkinler İçin Kuran-ı Kerimi Tecvidli Okuma ve Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı kurslarının açıldığı bilgisini verdi. Tekin bu kurslara ayrılan bütçeye ilişkin sorulara ise MEB Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği ve MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında ödemeler yapıldığını belirtti. Verilen cevapta kursların 56 ilde açıldığı bilgisi de yer aldı.

CEMAATLERE BÜTÇE BOL, EĞİTİME BÜTÇE YOK

Eğitimin kamusal bir hizmet olarak sunulması gerektiğine dikkat çekerek, eğitimin dini cemaat ve vakıflara neden bırakıldığına ilişkin sorularına cevap alamayan Karaca; “Bize verilen cevapta eğitimde dinselleştirme ısrarından başka bir şey göremiyoruz. Karma eğitim dahil olmak üzere laik ve bilimsel eğitimin altını oyacak tartışmalar açan; son olarak depremle mücadele için dahi din eğitimini öne çıkaran projenin haberini veren Bakan Yusuf Tekin, daha ileri adımlar atacağının da sinyalini her fırsatta veriyor. Fakat deprem bölgesi olan Antep’te çocukların okula kilometrelerce yürüyerek gittiği, deprem sonrası okulların bir kısmının faaliyet yürütemediği, çocukların yeterli gıdaya erişemediği gerçeği karşısında; Bakan Tekin öncelikle bütçenin neden bunlara değil de dini vakıflara, yandaş kurumlara ayrıldığının izahını yapmak zorundadır." dedi.

Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek için ‘bütçe yok’ cevabı verilmesi ve dini vakıf ve cemaatler, TÜGVA gibi paralel eğitim kurumları söz konusu olduğunda çocukların boğazından kesilen paraların buralara aktarılmasında bir beis görülmediğini söyleyen Karaca, "Okulların var olan olanaklarını bu kurumlara peşkeş çekip, deprem bölgesinde eğitimi mümkün kılacak yatırımlar yapma, tesisler kurmaktan kaçınanlar, ülke genelinde binlerce okul deprem riski altındayken bir de utanmadan depreme karşı ‘manevi hazırlık’ adı altında çalıştaylar düzenliyor. Verilen cevapta devletin tüm olanaklarını peşkeş çekmekten vazgeçmeyecekleri sinyalini de alıyoruz. Buna karşı tüm veliler, öğrenciler, eğitimciler, emek güçleri dur diyecek bir güç oluşturmak için yan yana gelmeli” dedi.

Kapak Fotoğrafı: MEB

Fotoğraf: Sevda Karaca

İlgili haberler
MEB çocukların beslenmesinden kestiği parayı, TÜGV...

İktidara yakınlığı ile bilinen Türkiye Gençlik Vakfı'nın düzenlediği "yaz okulları" için MEB 135 oku...

TÜGVA yöneticisine 'çocuğun nitelikli cinsel istis...

Anadolu 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya göre, TÜGVA Kastamonu Ortaokul Koordinatörü Rıdva...

Ne veliye, ne öğrenciye MEB bütçesi sermayeye, cem...

Mili Eğitim Bakanlığı Bütçesi Mecliste Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor.