Şölen Çikolata işçileri ücretsiz izne çıkarıldı
Çoğunluğun kadın işçi olduğu Antep'teki Şölen Çikolata'da 600'e yakın işçi ücretsiz izne çıkarıldı. İşçi bir kadın soruyor: "Sadece devletin ödeneğiyle nasıl geçinelim?"

Gaziantep Başpınar Organanize sanayi bölgesinde bulunan çoğunluğu kadın, neredeyse 700 kişinin çalıştığı Şölen fabrikasında yaklaşık 600 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. İşçilerinin bir kısmının bir ay, bir kısmının ise üç ay ücretsiz izne çıkarıldığını aktaran işçiler, kendilerine “size ödemenizi devlet yapacak” yanıtını aldıklarını söyledi.  

‘DEVLETİN ÖDENEĞİYLE NASIL GEÇİNELİM?’

Evrensel’e konuşan Şölen Çikolata işçilerinden biri, üretimin devam ettiğini yaklaşık 600 kişinin ücretsiz izne çıkarıldığını, 120 kişiye yakın işçinin ise üç aylığına ücretsiz izne çıkarıldığını aktardı. Kimi işçilerin hala çalışarak üretimi devam ettirdiklerini anlatan kadın işçi, sadece devletin ödeneğiyle geçinemeyeceklerine dikkat çekti: “Ücretimizin devlet tarafından karşılanacağını söylediler. Devletin vereceği neye yetecek? Ramazan ayındayız. Devletin günde 39 lira vermesiyle nasıl geçinelim? Ayda 2 bin lira borç ödeyen işçiler var. Nasıl geçineceğiz bilmiyorum. Diğer işçilerde zor durumda kaldı, taksitleri olanlar, çocukları olanlar var. Ne yapacağız biz?”

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA BİLE GELDİK ÇALIŞTIK’

Amerika’dan Belçika’ya, Maldivler’e kadar 120’ye yakın ülkeye ihraç yapan Şölen Çikolata’nın, işçileri ücretli izne çıkarabilecek düzeyde olduğunu ancak bunu tercih etmediğini söyleyen işçi kadın, işçilerin bugüne dek gösterdiği fedakârlığın görülmediğini belirtti: “Çok zor duruma düştük, üç ay ücretsiz izne çıkarılanlar var, sadece ‘size telefon açarız’ diyorlar. Bu kadar satış yapan büyük bir firma bizi ücretli izne çıkarabilirdi. Bir şey de söylemiyorlar, bilgi de vermiyorlar. İşçilerini çok mağdur etti Şölen, biz her konuda yardımcı olduk o kadar, sokağa çıkma yasağında bile, Pazar günü bile çalıştık, hafta tatillerimizi kullandık, hem de mesai ücreti almadan normal gün gibi çalıştırdılar. Bugün ücretsiz izne çıkardılar, ama sokağa çıkma yasağına rağmen dün yine işe gittik. Biz kendilerini virüsten dolayı idare etmeliymişiz, ama bizi idare eden yok.”


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Salgın nedeniyle ücretsiz izin için...

Krizle birlikte koronanın getirdiği krizin faturasının da işçi, emekçilere kesilmek istendiği bu zam...

Anaokulunda koronavirüs fırsatçılığı: Öğretmenleri...

Tuzla’da bulunan bir özel bir anaokulunda koronavirüs dolayısıyla okulların tatil edilmesinin ardınd...