Son 6 yılda 142 bin 298 kız çocuğu doğum yaptı!
Çocuklara yönelik istismarın ve erken yaşta evliliğin araştırtılması için araştırma önergesi veren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, her gün 40’tan fazla çocuğun anne olmaya zorlandığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Suzan Şahin, son 6 yılda 142 bin 298 kız çocuğunun doğum yapmak zorunda kaldığını belirtti. Çocuklara yönelik cinsel istismarın ve erken yaşta evliliğin araştırtılması için Meclise araştırma önergesi veren Şahin, Türkiye’nin 31 yıl önce imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin prensiplerinin uygulanmadığına vurgu yaptı.

UTANÇ TABLOSU

CHP’li Şahin araştırma önergesinde çocuklara yönelik istismar ve şiddet eylemlerine ilişkin de şu verileri paylaştı:
- Son 6 yılda 142 bin 298 kız çocuğu doğum yapmak zorunda kaldı.
- Her gün en az 40’tn fazla çocuk anne olmaya zorlandı.
- 2018’de İstanbul’da sadece bir hastanede 115 çocuğun hamile olduğu saptandı ve bu durum polise bildirilmedi.
- 7-18 yaş grubundan çocukların yüzde 51’i son bir yıl içinde duygusal şiddete, yüzde 43’ünün fiziksel şiddete, yüzde 23’ünün ihmale ve yüzde 3’ünün de bir biçimde cinsel istismara maruz kaldı.

‘ÇOCUKLARIN YARARI GÖZETİLMELİ’

Şahin önergesinde, çocuk istismarına ilişkin istatiksel verilerin düzgün tutulmadığı için konuyla ilgili takibin zor olduğunu ve bu durumun da önleme ve iyileştirme çalışmaları yapılmasını engellediğini vurgulayarak “İstismarın önlenmesine ilişkin hükümetin herhangi bir politikası yoktur. Çocukların ruh ve beden sağlıklarının korunması, çocuğun yüksek yararının gözetilmesi amacıyla çocuklara yönelik cinsel istismarın nedenleri ve sonuçlarının araştırılması ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili haberler
Mahalleli çocuk istismarına karşı bir arada

Yaşananlar “bireysel sapıklık” olarak mı açıklanacak ya da çocuklar kimlere, nasıl emanet edilecek?

Çocuklar tatile değil atölyeye gidiyor...

3 Mülteci çocuk, ya kendileri okumak için ya da kardeşlerini okutmak için çalışıyorlar. Çocuk işçile...

Çocuklar sömürü çarkına itiliyor

Çocukların haftalık çalışma süreleri ve ölümleri her geçen yıl artıyor, hükümetin uyguladığı politik...