Tarım işçisi kadınlar: Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az
Siirt’te fıstık hasadında çalışan kadınlara 75, erkeklere 120 TL veriliyor. Kadınlar ücret eşitsizliğine tepkili: ‘Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az!’

Siirt’te fıstık hasadı başladı. Sabahın erken saatlerinde fıstık bahçelerine giren işçiler, gün batımıyla birlikte mesailerini sonlandırıyor. Fıstık bahçelerinin kavurucu sıcağı altında çalışan erkek işçiler 120, kadınlar ise 75 TL yevmiye alıyor. İşçiler, yaşadıkları zorluklara dikkati çekerek, verdikleri emek mücadelesini dile getirdi.

Fıstık toplayıcılarından 16 yaşındaki lise öğrencisi Ş.S, yaptıkları işin çok zor olduğunu söyledi. Kavurucu sıcaktan etkilenmemek için vücutlarını ve yüzlerini tamamen kapatmak zorunda olduklarını belirten S, topladıkları fıstık çuvallarını daha sonra yaklaşık 300 metre uzağa taşıdıklarını anlattı. Yaptıkları zor işin karşılığını alamadıklarını ifade eden S., “Hemşirelik okumayı düşünüyorum. Burada öğrenciler çok çalışıyor, amaçları benim gibi okul harçlığını ve aile bütçesine katkı sağlamak ama bu paraya bu iş yapılacak gibi değil” diyerek emek sömürüsüne işaret etti.

‘ERKEKLER DAHA FAZLA ALIYOR’
Bir başka fıstık toplayıcısı 27 yaşındaki Hızna Kansu da, emek sömürüsünün kadın işçilerde daha yoğun olduğunu vurguladı. Erkek işçilerin neredeyse 2 kat daha fazla ücret aldıklarını belirten Kansu, tepkisini şöyle dile getirdi: “Erkekler bizden iki kat daha fazla ücret alıyor. Aynı işi yapmamıza rağmen kadınlar 75 TL, erkekler 120 TL, kimi yerlerde ise erkekler 150 TL yevmiye alıyor. Biz kadınlar olarak onlardan daha fazla iş yapmamıza rağmen bizden daha fazla ücret alıyorlar. Aynı işi yapıyoruz ama aynı ücreti alamıyoruz. Bu haksızlık değil de nedir?”

‘BAŞKA ÇALIŞMA ALANI YOK’
Kentte kısıtlı olan iş imkanlarının kadın işçiler için neredeyse imkansız olduğunu hatırlatan Kansu, “Buralarda başka çalışma alanı yok. Yani sigortalı bir iş ya da asgari ücretli bir iş yok. Olsaydı gidip orada çalışırdık. Bu zorluklara katlanmazdım. Bir de her zaman iş bulamıyoruz. Yevmiye işi 10 gün ya olur ya olmaz” dedi.

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ’
Çocuklarıyla birlikte çalışmak zorunda olduğunu ifade eden 70 yaşındaki Hazal Çiçek ise, başka geliri olmadığı için çalışmak zorunda kaldığını dile getirdi. Televizyonlarda sıklıkla verilen emekliye müjde haberlerinin gerçeği yansıtmadığını anımsatan Çiçek, “Kim yaşlıların durumu iyi diyorsa yalan diyor. Benim emekli bir aylığım bile yok” dedi. Ev giderlerinin fazla olduğunu, gelirin ise giderek düştüğünü vurgulayan Çiçek, “Ay sonunu zor getiriyoruz. Yaşımdan ve çalışma koşullarından dolayı zorlansam da çalışmaya mecburum. Ben de erkek ve kadınlar arasındaki yevmiye farkından şikayetçiyim. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Artı Siirt Haber Ajansı

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Eşit işe eşit ücret yüz yılın mesele...

1952’de Birleşik Krallık’ta kadınların aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alması kararı alın...

İmalat sanayisindeki erkek işçi kadın işçiden yüzd...

Birleşik Metal İş Sendikası üyeleriyle yaptığı görüşmeleri raporlaştırdı. Rapora göre kadınlar erkek...

Nepal’de 111 bin inşaat işçisi kadın eşit ücret iç...

Nepal’de son yıllarda üst üste yaşanan depremler inşaat sektörünü canlandırırken, ülkede erkeklerin...