Tecavüz failine işlem yapılması karşılığında ajanlık dayatması
Mehmet Tunç tarafından alıkonularak tecavüze maruz bırakılan D.Y', karakola şikayet için gittiği sırada failin yakalanması karşılığında kendisine ajanlık teklif edildiğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Esra Solin Dal'ın haberine göre uzun bir süredir dijital şiddet ve fiziki ısrarlı takibe maruz kalan D.Y., 3 Kasım’da aynı mahallede yaşadığı Mehmet Tunç (37) tarafından kaçırıldı. Alıkonulduktan sonra failin tecavüzüne uğrayan D.Y., bir yolunu bulup kaçsa da şikayet için gittiği karakolda bu kez ajanlık dayatmasıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.  

D.Y., taciz, tecavüz, şantaj, haraç ve uyuşturucu suçlarından kaydı bulunan failin uzun süredir cinsel tacizinin yanı sıra fiziki takip, dijital ve psikolojik şiddetine maruz kaldığını aktardı. Tecavüz failinin ölüm tehditlerine de maruz kalan D.Y., 3 Kasım akşamı yaşanılanları şöyle anlattı: "Sürekli evimin önüne geliyor, son ses müzik açıyordu. ‘Hemen aşağı ineceksin' diyordu. Olayın yaşandığı gün evde değildim. Mehmet Tunç akşam saatlerinde çok sayıda arabayla bizim evin önünde pusu kurmuş, daha sonra evimize bakarak hakaret etmeye başlamış. Ardından başka bir mahallede yaşayan kardeşimi arayarak çocuklarımı ve ailemi öldürmekle tehdit etmiş. Kardeşim beni arayınca ailemi yok edecek, endişesiyle eve geldim.

'KİMSE BANA BİR ŞEY YAPAMAZ' DEDİ

Mahalleye gelince Tunç tarafından kaçırıldım. Zorla araca alındıktan sonra Tunç polis olduğunu belirttiği kişileri arayarak sohbet etmeye başladı. Telefon görüşmesinin ardından Tunç, ‘İstediğin yeri ara, polis gelmeyecek. Kimse bana bir şey yapamaz’ dedi. Daha sonra beni tanımadığım bir eve götürdü, tecavüz etti. Zorla görüntülerimi çekti. Karşı koymak istedim, darp ve hakaret etti. Bu işkence sabaha kadar sürdü. Sabah ‘börek almaya gideceğim’ diye çıktı. Ona hava almak istediğimi, kendisiyle gelmek istediğimi söyledim. Önce ikna olmadı, sonra ikna oldu. Daha sonra durakta birkaç insan görünce 'imdat' diye bağırdım, bir hareketlilik olunca da kaçtı.”

AJANLIK DAYATMASI

Kurtulduktan sonra Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Şehit Hayrettin Yıldırım Karakolu’na giderek şikayette bulunduğunu ifade eden D.Y., yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Ataşehir Polis Karakolu’nda iki saat bekledim. Şikayetimi aldılar, sonra ‘Bu bölgeye biz bakmıyoruz’ diyerek beni tek başıma Dudullu Karakolu’na gönderdiler. Orada ifadem alındığı sırada aniden beni başka bir odaya aldılar ve götürüldüğüm odada ‘istihbarat’ olduğunu söyleyen üç kişi geldi. ‘Sana yardım etmek istiyoruz devrimcilere güvenme, dilersen Mehmet Tunç'u önünde diz çöktürürüz. Yeter ki işbirliği yapmayı kabul et’ dediler. Devrimci bir aileden geldiğim için bunu kullanmak istediler. Devleti ve adaleti, temsil ettiğini söyleyen bu kişiler bana tecavüz eden kişiyi bulmak için ajanlık yapmamı istiyordu. Suçluyu cezalandırmak yerine bir kadına tecavüzü, devrimcilere saldırmak için kullanmak istediler.”

Karakolda ajanlık dayatmasını kabul etmediğini ve fail hakkında şikayetçi olduktan sonra ayrıldığını belirten D.Y., daha sonra hastaneye gittiğini söyledi. Boşandığı eşi tarafından da tehdit edilmeye başlayan D.Y., “Bu olayın ardından da çocukları elimden almakla tehdit ediyor. Çocukları vermezsem tecavüz faili Mehmet Tunç'un lehine ifade vereceğini söylüyor” diye konuştu.

'FAİLİN SIRTI SIVAZLANDI'

D.Y.’nin annesi S. Y. (50) de, failin ısrarlı takiplerinin ardından polisi arayarak, araç plakasını verdiklerini anlattı. Evin önüne gelen polisin failin sırtını sıvazlayarak geri gittiğini iddaasını dile getiren S. Y., daha sonra failin evin önünde tacizlerinin devam ettiğini söyledi.  

Hakkında tecavüz şikayeti olmasına rağmen failin  misafir gibi elini kolunu sallayarak karakola geldiğini dile getiren S., “Tecavüz faili çok rahat tavırlar sergileyerek, şapkasını ters takmış olarak karakola geldi. Onunla gelen 3 polisin elinde paket lahmacun vardı. Benim kızım sabaha kadar işkence ve tecavüze uğramış, elinden telefonu alınarak savunmasız bırakılmış, 15 saat boyunca aç susuz bırakılmış ama tecavüzcü Mehmet Tunç, bir saat karakolda kalacak diye ayağına yemek getirilmiş” ifadelerini kullandı.

S.Y., ifadesi alınan failin birkaç saat sonra da karakoldan ayrıldığını söyledi. 

Kadın kurumlarına da çağrıda bulunan S.Y., hukuk mücadelesinde dayanışma beklediğini ifade etti.

Kaynak: Esra Solin Dal/MA

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Adalet tanrıçalarla tecelli etmez

Birçok yerde çıkar karşımıza, elinde terazisiyle adalet tanrıçası. Erkek üstünlüğünün kabul edildiği...

Adalete ulaşacacağımız o güne kadar….

Bu yazı esasen bir teşekkür yazısıdır. Her duruşma için bizim gücümüz olan, dayanağımız olan, bu uzu...

5. Yargı Paketi reform mu, kadınlara ve çocuklara...

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Ceren Kalay Eken ve Başkan Yardımcısı Gülnihal Ağırer il...