Van’da 800 öğrenci herhangi bir liseye yerleşemediği için açıkta kaldı
Birçok okulun tadilat nedeniyle açılmadığı Van'da, öğrenciler kilometrelerce uzaklıktaki okullara gönderiliyor. Eğitim Sen yöneticisi Murat Atabay, 800 öğrencinin açıkta kaldığını söyledi.

Yeni eğitim ve öğretim yılında yüz yüze başladı fakat Van’da birçok okul tadilat nedeniyle halen açılmadı. Kapalı olan okulların öğrencileri, yaşadıkları evlere uzak başka okullarda eğitim görmek zorunda kalıyor. Öte yandan Eğitim Sen Van Şubesi Eşbaşkanı Murat Atabay, 800 öğrencinin herhangi bir liseye yerleşemediği için açıkta kaldığını söyledi.

AÇILMAYAN OKULLAR

Birçok okulun halen tadilatta olduğunu, bazı okullarda derslerin başlamadığını belirten Atabay, "Bazı okulların hiç açılmadığını tespit ettik. Özalp ilçesinde Çubuklu İlk ve Ortaokulu ile Dolutay İlk ve Ortaokulu tadilat nedeniyle kapalı durumda. Öğrencilerin başka bir yere taşıması da yapılmadı. Öğrencilere, ‘EBA TV yayınlarını izleyin’ önerilerinde bulunuyorlar. Açılmayan liseler de var. Buradaki öğrenciler başka okullarda eğitim almak zorunda bırakıldı. Bu öğrenciler kilometrelerce uzakta bulunan okullara gitmek zorunda kalıyor" dedi.

Atabay, Bakanlığın pandemi sürecinde yapması gereken çalışmayı şimdi yapmasınını eleştirdi.

Okulların hijyen kurallarına uyulmadan açıldığına da dikkat çeken Atabay, “Okullar nasıl kapatıldıysa; öylece de açıldı” dedi. Temizlik görevlilerin henüz alınmadığını kaydeden Atabay, okullarda temizlik işlerinin öğrencilere yaptırıldığına dair duyumlar aldıklarını söyledi.

Birçok okulun eğitim ve öğretime uygun olmadığının altını çizen Atabay, Van’ın mevsim koşullarının düşünülerek gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

40 ÖĞRENCİ AYNI DESLİKTE

Bazı okullarda 40-60 öğrencinin aynı derslikte eğitim aldığını anlatan Atabay, yaşanan diğer sorunlara da şöyle dikkat çekti:

“Bazı okullar birleştirilmiş ikili eğitim görüyor. Bunu biz haflardır söylüyoruz. İkili eğitim yapılan okullarda ders saatlerinin 30 dakikaya düşürülmesi gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü uzun zamandır kadrolu hizmet alımı da yapmıyor. İŞKUR personel alımlarının ise daha ihalesi yapılmadı. Geçen seneye oranla personel alımında büyük bir azalma var. Gürpınar gibi bir yere sadece 20 hizmet görevlisi gönderildi. Birçok okullun kendi çalışanı yok. Birçok okulda çöpleri öğrencilere taşıtma gibi şikâyetler de gelmeye başladı.”

800 ÖĞRENCİ AÇIKTA

Van’da 800 öğrencinin lise tercihlerine yerleşemediklerini ve ek tercihleri bekledikleri için şuan açıkta kaldığını belirten Atabay, öğrencilerin eğitim alabileceği bir liseye yerleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yerleşen öğrencilerin de büyük bir bölümünün evlerine uzak liselere kaydının yapıldığını söyleyen Atabay, “Liselere yerleştirilen öğrencilerin birçoğu en ücra yere yerleşmiş durumda. Son süreçte uygulanan sistem ile hem veli hem öğrenciler çok ciddi sıkıntılar çekiyor. Öğrencilerin evlerine en yakın okullara gidebilecekleri sistemin tekrar oturtulması lazım. Van’da öğrenciler hem ulaşım hem de barınma sorunu yaşıyor” diye konuştu.

Kaynak: MA

İlgili haberler
Sınıflar seyreltilecekti, okullar birleşti

Sınıflar aşırı kalabalık ve doğru düzgün havalandırma bile yok. 40’lara kadar uzanıyor sınıf mevcutl...

Okullar açılıyor: Hazırlık yok belirsizlikler çok

Okulların hangi koşullarda açıldığını İstanbul Eğitim Sen 3 nolu Şube Sekreteri Meral Gülşen ile kon...

İzmir Tabip Odası: Okullar açılmadan önce gerekli...

Eğitimin başlamasıyla birlikte iki haftalık süreci değerlendiren İzmir Tabip Odası yanıt bekleyen so...