Van’da kadınları fuhuşa zorlayan polislerden biri tutuklandı
Van’da kadınlara zorla fuhuş yaptırılan masaj salonunun ortağı olan polislerden biri tutuklanırken, diğeri serbest bırakıldı. Açıklama yapan Van Valiliği olayı doğruladı.

Van’da 16 Ocak’ta Şerefiye Mahallesi’nde bulunan bir “masaj salonu”nda çalışan kadınların tecavüze uğradığı ve zorla fuhuş yaptırıldığı ihbarı üzerine Van İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, adrese baskın düzenledi. Baskında 2’si kamu görevlisi 6 kişi gözaltına alındı.

Baskında gözaltına alınan ve kamu görevlisi olduğu belirtilen iki kişinin Van’da görevli polisler İbrahim Y. ve ismi öğrenilemeyen bir başka polis olduğu ortaya çıktı. Olayın ayrıntılarına dair Mezopotamya Ajansının (MA) yaptığı haber üzerine Van Valiliği açıklama yaptı. Valilik, masaj salonunu işleten iki kişinin istihbaratta görev yapmış polisler olduğunu doğruladı.

Gözaltına alınan bir polisin tutuklandığını, birinin ise serbest bırakıldığını açıklayan Valilik, her iki polisin de görevlerinden alındığını duyurdu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilik açıklaması şöyle; “16 Ocak’ta ilimiz merkezli fuhşa teşvik, aracılık ve yer temin etme suçlarından yapılan operasyonda 2’si polis memuru olmak üzere toplam 6 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltı süresinin dolması ile 19 Ocak’ta mevcutlu olarak adliyeye sevk edilen 2 polis memurundan biri tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Diğer şüpheli adli kontrol kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Her iki personel aynı gün görevden uzaklaştırılarak, haklarında idari soruşturma başlatılmıştır. Olayla ilgili başlatılan adli ve idari soruşturma titizlikle devam etmekte olup dijital veri incelemeleri sonucunda elde edilen bilgi ve bulgular doğrultusunda soruşturma genişletilecektir.”

Açıklamada ayrıca, gözaltına alınan polislerin geçen yılın nisan ayında istihbarattan alındığı ifade edildi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Bölge’de şiddet, istismar, tecavüz, kadın intiharl...

İhraç edilen Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Gülizar İpek Bölge’de şid...

Bölge’de ‘fuhuş çeteleri’ neden etkili soruşturulm...

Sosyolog Halide Türkoğlu ve Hakkâri İHD Yöneticisi Pınar Şen, bu suçların üzerinin örtülmeye çalışıl...

Musa Orhan’ı koruyan devlet kadınlara ne söylüyor?

‘Bugün Kürt illerinde kadına ve çocuklara yönelik baskı, şiddet ve istismarın bölgede uygulanan fiil...