Yasemin'i cezaevi çıkışında kadınlar karşıladı
Evliliği boyu eşi Özkan Kaymaklı’nın şiddetine ve cinsel saldırılarına maruz kalan Yasemin Çakal mahkemenin tahliye kararının ardından cezaevi önünde kadınlar tarafından karşılandı.

Yasemin Çakal 2014 yılının Temmuz ayında çocuğunu ve kendini ölümden korumak için eşi Özkan Kaymaklıyı öldürmüştü. 3 yıldır devam eden dava sonucu mahkeme heyeti oy çokluğu ile aldığı kararda Yasemin’in korku ve heyecan altında işlediği suça ceza verilmesine yer olmadığı kararı verdi.Tahliye kararının ardından davayı takip eden kadın örgütleri Bakırköy Cezaevi'ne giderek Yasemin Çakal'ın çıkışını beklemeye başladı. Saat 20.00 sularında tahliye edilen Yasemin kadınların alkışları ve sloganları arasında cezaevinden çıktı.


Kararı Ekmek ve Gül'e değerlendiren Yasemin'in Avukatlarından Diren Cevahir Şen bu kararın, ölmemek için öldüren erkek şiddeti nedeniyle yaşamları ellerinden alınan tüm kadınlar için emsal olması gerektiğini dile getirdi.

Kendisi de ölmemek için öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan da tahliye edilen Yasemin Çakal'a destek mesajı yayınladı.İlgili haberler
Kadınların mektuplaşmaları engelleniyor

Yıllarca şiddet gördükleri kocalarını, ölmemek için öldüren Çilem Doğan, Nevin Yıldırım ve Yasemin Ç...

Yasemin Çakal'a tahliye kararı: Kadın dayanışması...

Evliliği boyunca Özkan Kaymaklı’nın fiziksel ve psikolojik şiddetine, cinsel saldırılarına maruz kal...

Çilem'den Yasemin'e: Özgürlük bulaşıcı derler!

O da evliliği boyunca şiddete uğramış, ölmemek için öldürmek zorunda kalmıştı. Yasemin'in tahliye ka...