Yurtta asansör faciasında ölen Zeren Ertaş davasında cezasızlık
Aydın'da öğrenci Zeren Ertaş'ın ölümüyle sonuçlanan yurt binasındaki asansör faciası ile ilgili davada 1 sanığa 5 yıl 6 ay 20 gün, 3 sanığa 2 yıl 11 ay hapis cezası verildi, bir sanık ise beraat etti.

Aydın'da öğrenci Zeren Ertaş'ın ölümüyle sonuçlanan yurt binasındaki asansör faciası ile ilgili davada 1 sanığa 5 yıl 6 ay 20 gün, 3 sanığa 2 yıl 11 ay hapis cezası verildi, bir sanık ise beraat etti.

Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar asansör bakım firması yetkilisi Mustafa B, montaj yapan firmanın sahibi Halil T, makine mühendisleri Uğur İ. ve Ramazan A. ile tutuksuz sanık elektrik mühendisi Nuri M. katıldı.

Zeren Ertaş'ın yakınlarının da hazır bulunduğu duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Mustafa B, Halil T, Ramazan A, Uğur İ ve Nuri M'nin üzerlerine atılı "bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçunu işlediklerinin sabit olduğunu belirtti.

Savcı, mevcut delil durumu ve sanıkların tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak Halil T, Ramazan A ve Uğur İ'nin hükümle birlikte tahliye edilmelerini talep etti.

Mütalaada bilirkişi raporunda asansörün bakım ve onarımını gerektiği gibi yerine getirmeyerek kazanın olmasında ana etken olduğu belirtilen asansör bakım görevlisi Mustafa B'nin ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesi istendi.

Sanıklar, savunmalarında mütalaayı kabul etmediklerini belirterek beraat istedi.

Savunmaların ardından mahkeme, Mustafa B'ye "taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçundan 5 yıl hapis cezası verdi. Suçun bilinçli taksirle işlenmesi nedeniyle 6 yıl 8 aya çıkarılan ceza, sanığın geleceği üzerindeki etkileri göz önüne alınarak yapılan indirimle 5 yıl 6 ay 20 gün olarak açıklandı. Sanık ayrıca 2 yıl meslekten menedildi.

Halil T, Ramazan A. ve Uğur İ. hakkında ise "taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçundan 3 yıl 6 ay olarak açıklanan hapis cezası, sanıkların geleceği üzerindeki etkileri göz önüne alınarak yapılan indirimle 2 yıl 11 ay olarak karara bağlandı. 3 sanık, hükmün ardından tahliye edildi.

Hakkında kast ve taksirin bulunmaması nedeniyle Nuri M'nin ise beratına karar verildi.

KAMU GÖREVLİLERİNE CEZASIZLIK

Öğrencilerin asansör arızaları nedeniyle defalarca kez yaptığı uyarıları yok sayan, gerekli önlemleri almayan yurt görevlileri ve Gençlik Spor Bakanlığı bürokratlarının sorumluluğu ise yargılanmadı. Ertaş’ın ölümü sonrası farklı KYK yurtlarında eylemler yapan üniversiteliler, benzer sorunların hemen her yurtta yaşandığına dikkat çekerek bakanlık yetkilileri başta olmak üzere tüm sorumluların cezalandırılmasını istemişti. İddianamede “olası kast” yerine “taksir” suçlaması yöneltilmesi sanıkların daha düşük ceza alması anlamına geliyor.

İDDİANAME

Aydın’da Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda 25 Ekim 2023'te asansör faciasında Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş hayatını kaybetmiş, soruşturma kapsamında asansör bakım firması yetkilisi, asansörü monte eden firmanın sahibi ve 2 mühendis tutuklanmıştı.

İddianamede tutuklu 4 sanık için 3 yıldan 22,5 yıla, tutuksuz sanık için de 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti. 

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Zeren Ertaş'ın ölümü iddianamesinde KYK sorumlular...

KYK yurdunda asansör cinayetinde hayatını kaybeden Zeren Ertaş'la ilgili iddianamede öğrencilerin uy...

Zeren’in ardından KYK’da koşullar düzelmedi, mücad...

‘Yurtta ölmüyorsak bile yemekhanesinde zehirlendiğimiz için hastaneye kaldırılıyoruz. Veya zehirli b...

Zeren'in ölümüne neden olan ihmaller ortaya çıktı

Aydın’daki Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda Zeren'in ölümüne sebep olan asansör kazasına, asansörün...