1 yıl dolmuşsa evlilik nedeniyle fesih hakkı kullanılabilir
İş yerinde 1 yılını dolduran kadın işçi evlendiği tarihi takip eden 1 yıl içinde istediği zaman evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkını kullanıp kıdem tazminatını talep edebilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar. Ben 1 Kasım 2019’da işe başladım. 5 Kasım'da nikahım var. 15 Kasım'da işten ayrılıyorum. Evlilik tazminatı alabilir miyim? Nasıl yapmam gerekiyor, bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen.  

Öncelikle şimdiden okurumuzu tebrik edelim.

1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesi gereği işyerinde 1 yılını doldurmuş bulunan kadın işçi evlendiği tarihi takip eden 1 yıl içinde istediği zaman evlilik nedeniyle fesih hakkını kullanıp kıdem tazminatını da talep ederek işten ayrılabilir.

Okurumuz 1 Kasım 2019’da işe girmiş. Okurumuz 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle 1 yılını doldurmuş olacak. Okurumuz 5 Kasım’da nikahını yaptıktan sonraki 1 yıl içinde istediği zaman evlilik nedeniyle fesih hakkını kullanabilir. 15 Kasım’da bu hakkı kullanmanın önünde herhangi bir engel yok.

Okurumuz bu hakkını nasıl kullanacağına ilişkin tüm bilgilere ve örnek evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesine şu yanıtımızdan ulaşabilir: EVLİLİK NEDENİYLE FESİH YAZILI YAPILMALI 

Bir noktayı daha açıklığa kavuşturalım. Bu dönemde kısa çalışma uygulanmış olması da okurumuzun kıdem tazminatına hak kazanmasına etki etmeyecektir. Yargıtay’ın emsal niteliğindeki kararı gereği kısa çalışmada geçen süreler de kıdem tazminatı bakımından dikkate alınacaktır.

Okurumuz evlilik nedeniyle fesih hakkını kullandıktan sonra kıdem tazminatını ve 1 yılını doldurduğu için hak kazandığı yıllık izninin ücreti ile diğer tüm yasal haklarını (ödenmeyen ücret vb.) talep edebilir. İşveren ödeme yapmadığı takdirde okurumuz önce arabulucu anlaşma olmazsa da dava yoluyla tüm haklarını isteyebilir.


İlgili haberler
Evlilik nedeniyle fesihte cezai şarta dikkat!

Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan kadın işçiler de evlilik nedeniyle fesih hakkını kullanabil...

Kısa çalışma evlilik nedeniyle feshe engel değil

İşçinin kısa çalışma kapsamında olması evlilik nedeniyle iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatın...

4 soru 4 yanıtta evlilik nedeniyle fesih ve kıdem...

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde kıdem tazminatına nasıl hak kazanılacağı...

Evlilik nedeniyle fesih istifa değildir

Evlendikten sonraki 1 yıl içinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılacak kadın işçi, bu hakkını ist...

Evlilik nedeniyle fesih eğitim giderine bağlı ceza...

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden kadın işçi kıdem tazminatı alabilir. Ancak evlilik nedeni...

Evlilik nedeniyle fesihte ihbar süresi yok

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçinin ihbar süresi kadar önce haber verme zorunluluğu y...