4 Aralık mağdurlarının çığlığını duyun!
4 Aralık koşuluna takıldığı için kadro hakkından yararlanamayan taşeron işçiler, işsiz ve geleceksiz. Bu çığlığı Meclis’teki tüm partiler duymak zorunda!

Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Şırnak Devlet Hastanesi’nde 2012-2017 yılları arasında joker otomasyon elemanı olarak çalıştım. Kadro dedikoduları konuşulduğu sırada 15 Eylül 2017 tarihinde yerime başka biri alınarak ayrılışım yapıldı. Şu an 4 Aralık 2017 tarihine takılmış bulunmaktayım. Bir bayan olarak ortada kalmış bulunmaktayım. Ailemin maddi gücü zayıf, otomasyon elemanı olarak hastanede çalıştığımdan dolayı üniversite de okuyamadım. Bir kadın olarak gerçekten çok zor şartlardan geçiyorum. Lütfen bir yol gösterin, rica ediyorum.

Bu köşede joker işçiler başta olmak üzere 4 Aralık koşuluna ya da diğer koşullara takıldığı için kadro hakkından mahrum bırakılan işçileri defalarca ele aldık ve hak arama yollarını aktarmaya çalıştık. Sorunu gündemde tutmaya da devam edeceğiz.

Ancak ne yazık ki hukuken yapılabileceklerin de koşulları ve sınırları var.

Okurumuzun işten çıkarıldığı tarihi takip eden 30 gün içinde işe iade davası açması, kadro için başvuru yapıp başvurusu reddedildiğinde de 60 gün içinde idari dava açması gerekiyordu. Okurumuz bu yollara başvurmadıysa ne yazık ki, dava açma süreleri geçmiş oldu.

Şu yanıtımızda detayları ile ele aldığımız üzere joker işçiler lehine çıkan mahkeme ve Kamu Denetçiliği Kurumu kararları sadece dava açan ya da başvuru yapan işçiler için hukuki sonuç doğuruyor: || TIKLAYIN 
Kadro hakkından yararlanamayan yüz binlerce işçi var. Ancak 4 Aralık koşuluna takılan işçilerin özel bir mağduriyetleri daha var. Çünkü bu işçiler hem kadro alamadı hem de taşerondaki işlerini de kaybetmiş oldu.

Okurumuzun sorusunu lütfen bir kez daha okuyun. Ailesinin maddi durumu zayıf. 5 yıl boyunca taşeronda çalışmış ve bu nedenle üniversite okuyamamış. Kadro söylentileri ortaya çıktığında taşeron şirket, okurumuzu işten çıkarıp başka birini alarak okurumuzun hakkını başka birine peşkeş çekmiş. Öte yandan Türkiye’de genç kadın işsizliğini çok yüksek. Okurumuz istihdam olanaklarının son derece sınırlı olduğu bir şehirde yaşıyor. İşsiz ve geleceksiz kalmış durumda!

İşte tam da bu yüzden Meclis’teki tüm partiler bu çığlığı duymak zorundadır! En kısa sürede bir yasal düzenleme yaparak bu mağduriyeti gidermek zorundadır! Kadro hakkından yoksun bırakılan yüz binlerce işçiye haklarını teslim etmek zorundadır!

Muhalefet partilerince kadro verilmeyen işçilerin kadroya alınması için verilen yasa teklifleri Meclis’te bekliyor. AKP karşı çıksa bile diğer siyasi partiler, bu teklifleri kanunlaştırabilir ve çözebilir.

Bir başka yanıtımızda da belirttiğimiz üzere: “Çözümün adresi Meclis, yolu mücadele!” || TIKLAYIN

İlgili haberler
4 Aralık’ta izinde olanlar kadroya geçirilmelidir

İş hukukunun temel amacı işçinin korunmasıdır. İş hukukunun temel ilkeleri arasında “işçi lehine yor...

Joker taşeron işçiler de dava açabilir

Bakanın yaptığı açıklama 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde yer alan joker taşeron işçil...

4 Aralık koşulunu ancak Anayasa Mahkemesi iptal ed...

Kadroya geçirilmeyen joker işçilerin açtıkları davaların diğer işçileri de kapsaması için 696 sayılı...