Analık izni sonrası heyet raporu yarım çalışmaya engel değil
Analık izni sonunda heyet raporu alan kadın işçi de rapor bittikten sonra yarım çalışma hakkından tam olarak yararlanabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Bir konuda sizden bilgi almak istiyorum. 14 Mayıs'ta doğum yaptım şu an analık iznindeyim. Analık iznim bitince 45 gün veya 3 ay heyet raporu alıp uzatmak istiyorum işe dönüş süremi. Kısmı çalışma hakkım yanar mı? Rapor günü kısmı çalışmadan düşülür mu? Eğer ki etkilemiyorsa, 16 Ağustos analık izin bitiş tarihinden başlayan rapor aldığım taktirde rapor bitmeden mi kısmı çalışmaya başvurmam lazım yoksa analık izni bittiğinde başvurup heyet raporu öyle mi alınmalı? Bir de SGK rapor ödemesini kaç aya kadar yapıyor yani 3 ay rapor alınırsa SGK bunun ödemesini yapar mı, yoksa belli bir süre var mı ödeme yapacağı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ona göre rapor alacağım?

Öncelikle okurumuzu tebrik edelim ve okurumuzun sorularını teker teker yanıtlayalım.

Okurumuzun analık izni sonunda rapor alması, yarım çalışma hakkını etkilemez. Okurumuz analık izninin sonunda rapor aldığı takdirde, okurumuzun yarım çalışma hakkından yararlanabileceği süre raporun bittiği tarihte başlar ve okurumuz yarım çalışma hakkını tam olarak (birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, üçüncü doğumda 180 gün) kullanabilir. Detaylar bu yanıtımızda mevcut: Analık izni sonrası rapor alan işçi de yarım çalışma yapabilir 

Okurumuz rapor tarihi bitmeden önce yarım çalışma belgesi ile birlikte işyerine başvurarak yarım çalışma hakkını kullanmak istediğini iletmelidir. Yarım çalışma belgesinde yarım çalışmanın başlayacağı tarih, raporun son gününün ertesi günü olarak belirtilmelidir. Başvurunun rapor bitmeden önce yapılması önemli, başvuru rapor bitmeden önce yapılacak ki, okurumuz raporu bittiği gibi yarım çalışmaya başlayabilsin.

SGK’dan hastalık nedeniyle alınacak rapor parasında (geçici iş göremezlik ödeneğinde), raporun heyet raporu olması halinde, bir gün sınırlaması yoktur. Okurumuz 45 gün ya da 3 ay heyet raporu aldığı takdirde, SGK bu sürenin ilk iki günü için ödeme yapmayacak, geri kalan süresi için geçici iş göremezlik ödeneği verecektir.


İlgili haberler
Yarım çalışma, tam zamanlı çalışanlara göre tasarl...

Her ne kadar mevzuatta yarım çalışma hakkının sadece tam zamanlı çalışanlara özel bir hak olduğu bel...

Rapor yarım çalışmadan düşülmez, ücretsiz izin düş...

Analık izni sonrası alınan sağlık raporu yarım çalışma hakkının kullanılabileceği süreden düşülmez,...

Yarım çalışma sırasında süt izni kullanılamaz

Yarım çalışma hakkının kullanıldığı sırada ayrıca süt izni kullanılamaz. Yarım çalışma bittikten son...