Analık izni sonrası yıllık izin işverenin onayına bağlı
Analık izninin ardından hak kazanılmış yıllık izinleri kullanmak mümkün. Ancak yıllık izin kullanmak işverenin onayına bağlı.
Okurumuzun Sorusu:

Selamlar. Birkaç ay sonra doğumdan ötürü ücretli doğum iznine ayrılacağım. Henüz kesin olmamakla birlikte beraber ücretsiz izin kullanmayı düşünmüyorum. Onun yerine bu sene kullanmadığım 15 günlük yıllık iznimi kullanmak istiyorum. Böyle bir imkânım var mı? Ayrıca bu 2021’deki yıllık izinlerimi etkiler mi? İyi çalışmalar dilerim.  

Öncelikle şimdiden okurumuzu tebrik edelim.

Okurumuz 16 haftalık analık iznini kullandığında bu süre boyunca SGK’dan analık ödeneği alacak.

Analık izni sona erdiğinde okurumuz ücretsiz izin almak yerine hak kazandığı yıllık izinlerini kullanmayı da talep edebilir. Ancak işveren bu talebi yerine getirmek zorunda değildir. Okurumuzun analık iznini takiben yıllık izin kullanabilmesi işverenin onayına tabidir.

Bununla birlikte analık izni sonrası 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı işverenin onayına tabi değildir. Yani okurumuz istediği takdirde işverenin onayı aranmaksızın bu hakkını kullanabilir.

Dolayısıyla okurumuz analık izni bitmeden yıllık iznini talep edebilir ve olumsuz yanıt geldiği takdirde ücretsiz izin hakkını kullanabilir.

Okurumuzun hak kazandığı yıllık iznini kullanması bir sonraki yıllık iznini etkilemez. Altını çizerek belirtelim. Yıllık izinde takvim yılına bakılmaz, işçinin işe giriş tarihine göre hesaplama yapılır. Yani aslında “2021 izni” diye bir şey yoktur. Genel kural olarak işe giriş tarihini takip eden her yılın sonunda yeni yıllık izne hak kazanılır. Bu yıllık izin, hak kazanma tarihini takip eden 1 yıl içinde kullanılır.

Somut bir örnekle açıklayacak olursak 1 Temmuz 2019’da işe giren işçi 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle yıllık izne hak kazanmış olur ve bu iznin kural olarak 1 Temmuz 2020-30 Haziran 2021 tarihleri arasında kullanılması gerekir. Bu örnekte yeni yıllık izne hak kazanma tarihi 1 Temmuz 2021 olacaktır.

Eğer bu dönemde yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılmayan bir dönem varsa yeni yıllık izne hak kazanma bu süre kadar ileriye gider. Ancak analık izni ve yıllık iznin kendisi İş Yasası’nın 55. maddesi uyarınca yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılır. Dolayısıyla yeni yıllık izne hak kazanmayı etkilemez.

Ancak İş Yasası’nın 74. maddesi gereği analık izni sonrası kullanılan 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı yıllık izinde hesaba katılmaz. Yani kullanılan ücretsiz izin süresi kadar bir sonraki yıllık izne hak kazanma tarihi ileriye gider.

Son olarak okurumuza analık izni bittiğinde yarım çalışma hakkını kullanabileceğini de hatırlatalım. Yarım çalışma hakkına ilişkin detaylı bilgiler bu yanıtımızda mevcut: YARIM ÇALIŞMA HAKKI İŞVERENİN ONAYINA BAĞLI DEĞİL 

İlgili haberler
Analık izni sonrası rapor ve yıllık izin 6 aydan d...

Analık izni sonrası kadın işçinin rapor alması ve/veya yıllık izin kullanması halinde, bu süreler 6...

Doğum sonrası ücretsiz izin yıllık izinde hesaba k...

Analık izninde geçen süre yıllık izne hak kazanmada çalışılmış gibi sayılır. Ancak analık izni sonra...

Geldi yaz ayları, başladı yıllık izin sorunları

Yıllık izin hakkında her şey bir arada... Yıllık ücretli izin nedir, nasıl kullanılır, işveren izin...