Çift maaş olsa da bayram ikramiyesi 1000 TL’yi geçmiyor
Çift maaş alınsa bile bayram ikramiyesi tutarı 1000 TL’yi geçmiyor. İkramiyeyi asgari ücret artışı oranında güncelleyecek kanun teklifi 1 yıldır Komisyonda bekliyor.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. Annem SSK’dan emekli maaşı almaktadır. Bu aylığından 1.000 TL bayram ikramiyesi aldı. Rahmetli babamdan kalma SSK aylığından bayram ikramiyesi hesabına yatmadı. Babamdan kalma SSK maaşından hissesi kadar ikramiye alması gerekmiyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim.  

5510 sayılı Kanunun bayram ikramiyesini düzenleyen ek 18. maddesine göre:

“Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara en fazla ödemeye imkân veren bir dosya üzerinden ödeme yapılır.”

Dolayısıyla birden fazla gelir ve aylığı olanlar bayramlarda tek ikramiye alabilir. Hangi aylık üzerinden ikramiye ödeneceği ise daha yüksek ödemenin yapılabileceği aylığa göre belirlenir.

Okurumuzun annesi kendi emekli aylığını aldığı gibi rahmetli babasından da ölüm (yetim) aylığı almaktadır. Okurumuzun annesi kendi emekli aylığı üzerinden yüzde 100 yani 1.000 TL ikramiyeye hak kazanabilecekken, yetim aylığı üzerinden (hisse oranına göre) en fazla yüzde 50 oranı üzerinden 500 TL ikramiyeye hak kazanabilecektir.

Bu nedenle okurumuzun annesine daha yüksek ödemenin yapılacağı aylık üzerinden, yani kendi emekli aylığı üzerinden ikramiye ödenmiştir. Yasada yer alan kısıtlama gereği tek dosya (gelir ya da aylık) üzerinden ödeme yapılabildiği için okurumuzun annesine yetim aylığı üzerinden herhangi bir ikramiye ödemesi yapılmamıştır.

Yeri gelmişken söyleyelim. Bayram ikramiyesi uygulamasına 2018 yılında başlandı. 2019 ve 2020 yıllarında çok yüksek oranda enflasyon olmasına rağmen bayram ikramiyesi tutarı güncellenmedi.

Oysa benim de hazırlanmasına katkı sunduğum bir kanun teklifi CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından 13 Mayıs 2019 tarihinde Meclis Başkanlığına sunulmuştu. Kanun teklifine BURADAN ulaşmak mümkün. 

Bu teklif 23 Mayıs 2019 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Ancak Komisyonda çoğunluğu elinde tutan AKP ve MHP tarafından bu teklif Komisyon gündemine 1 yıldır alınmadı. Dolayısıyla emekliler, dul ve yetimlerin bayram ikramiyelerine geçtiğimiz yıl yüzde 26 artış yapılması ve ikramiyelerin her yıl asgari ücrete yapılan artış oranında güncellenmesinin önü kesilmiş oldu. Öte yandan bu teklif aynı maaş üzerinden kısmi emekli ikramiyesi alan dul ve yetimlerin de sorunu çözecekti.

Tüm okurlarımızın bayramını kutlarken, bu hususu da okurlarımızın dikkatine sunmak istedim...

İlgili haberler
İki aylık alan tek bayram ikramiyesi alır

Çift aylık alanlar yasal düzenleme gereği tek bayram ikramiyesi alabiliyor. İkramiye, en fazla ikram...

Dul ve yetim, aylık oranı kadar ikramiye alıyor

İktidar, dul ve yetime de bayram ikramiyesi verileceğini söylemişti. Ancak söylenmeyen bir gerçek va...

İşçinin ikramiyesi onayı olmadan değiştirilemez

İşveren işçinin sözleşmeden kaynaklanan ikramiyesini, işçinin onayı olmadan kaldıramaz ya da ilave t...