Engelli bebeğiyle emeklilikte yaşa takılan kadınlar...
Okurumuzun prim gün sayısı tamam ama yaşı yetmiyor. Okurumuz yüzde 99 engelli bebeğiyle emeklilikte yaşa takılıyor...
Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar. 1982 doğumluyum. 23.12.1999 SGK girişim var. Şu an 6.312 SGK primim var. 10.06.2020’de yüzde 99 engelli bir bebek dünyaya getirdim. Hangi şartlarda erken emekli olabilirim?  

Daha önce köşemizde ağır engelli çocuğu olan kadınların emeklilik koşullarını detaylarıyla ele almıştık: Ağır engelli çocuğu olan kadınlar daha erken emekli olabilir

Okurumuzun bebeğinin özür oranı yüzde 50’nin üzerinde. Yani bu koşul sağlanmış durumda. Özür oranı yüzde 99 olduğu için okurumuzun çocuğunun günlük yaşam aktivelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremiyor olduğunu da söyleyebiliriz.

Sonuç olarak yasal koşullar mevcut gözüküyor. Okurumuz bu durumu yetkilendirilmiş, tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınacak özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirdiği takdirde ağır engelli çocuğu olan kadınlara tanınan kolaylaştırılmış emeklilik seçeneğinden yararlanabilir.

Okurumuz normal koşullarda 58 yaşını ve 7 bin prim gününü tamamladığında emekli olabilir. Okurumuz 58 yaşını 2040 yılında dolduracak. Prim gün sayısı ise 6.312 gün. Yani okurumuz primini tamamlamaya oldukça yaklaşmış. Ancak emeklilik için hem prim gün sayısının hem de emeklilik yaşının dolması gerekiyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 28. maddesine göre:

“Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir”

Dolayısıyla okurumuzun 1 Ekim 2008’den sonra yatan sigorta primlerinin dörtte biri ayrıca prim olarak ilave edilecek ve bu süre emeklilik yaşından düşülecek.

Okurumuzun 6.312 günlük priminin ne kadarının 1 Ekim 2008’den sonraya denk geldiğini bilmiyoruz. Diyelim ki bu sürenin 4.000 günü 1 Ekim 2008’den sonraya denk geliyor.

Bu durumda 4.000 günün dörtte biri yani 1.000 gün okurumuzun prim gün sayısına ilave edilir. Böylece okurumuz 7 bin günü doldurmuş olur.

Yine 1.000 gün okurumuzun emekli olabileceği yaştan düşülür. Dolayısıyla bugün itibariyle okurumuzun emeklilik yaşı 58’den (yaklaşık olarak) 55 yaş 3 aya düşer.

Okurumuz çalışmaya devam ettikçe her 1 yıllık çalışma okurumuzun emeklilik yaşını 3 ay daha önce çekecektir. Bir başka deyişle her 4 yıllık çalışma emeklilik yaşını 1 yaş daha düşürecektir.

Okurumuzun 1 Ekim 2008 sonrası 4 bin gün primi olduğu varsayımdan hareketle söyleyecek olursak, okurumuz bugünden itibaren yaklaşık 13 yıl daha kesintisiz çalıştığı takdirde 2034 yılında emekli olabilecektir. Yani kesintisiz çalışmaya devam etmesi halinde okurumuz 58 yerine 52 yaşında emekli olabilecektir.

Bunun kesin bir hesap olmadığının altını çizelim.

Sonuç olarak okurumuz (çok büyük ihtimalle) 1 Ekim 2008’den sonraki primlerinin 4’te 1’inin mevcut prim gün sayısına eklenmesi sayesinde 7 bin gün prim şartını bugünden yerine getiriyor. Ancak yaş bir miktar öne çekilse de okurumuzun emeklilik yaşını doldurmasına uzunca bir süre var.

Okurumuz çalışmadığı takdirde yaşının dolmasını beklemek durumunda. Okurumuz çalışabildiği takdirde emeklilik yaşını daha da öne çekme olanağına sahip olacak.

Sonuç olarak okurumuz yüzde 99 engelli bebeğiyle emeklilikte yaşa takılıyor...

Okurumuzun kolaylaştırılmış emeklilik seçeneğinden daha çok yararlanabilmesi, emeklilik yaşını biraz daha öne çekebilmesi için çalışması gerekiyor. Yüzde 99 engelli bir bebeği olan kadın işçinin çalışmaya devam etmesi ise oldukça zor.

Yani okurumuz kolaylaştırılmış emeklilikten kısmen yararlanabiliyor ve çalışmaya devam edemediği takdirde okurumuzun yaklaşık16 yıl daha yaşının dolmasını beklemesi gerekiyor. Eğer okurumuz çalışmaya devam edemezse ücret gelirinden yoksun kalacak. Emekli aylığını ise 16 yıl daha beklemek zorunda olacak.

Bu örneğin de gösterdiği üzere emeklilikte yaşa takılanlara çözüm üretilmek zorunda!


İlgili haberler
Yüzde 70 engelli çocuğu olan işçinin 10 gün izin h...

En az yüzde 70 oranında engelli çocuğu olan işçi yılda 10 güne kadar çocuğun tedavisi için ücretli m...

Ağır engelli çocuğu olan kadınlar daha erken emekl...

En az yüzde 50 oranında ve başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olan kadınlar daha az...

Emeklilik yaşı yaklaşmışsa doğum borçlanması avant...

Emeklilik yaşı yaklaşan ancak primi eksik olan kadınlar için doğum borçlanması avantajlı bir seçenek...