Hamile işçi günde 7.5 saat, haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz
Hamile ve emziren kadın işçilerin günde 7.5 saat, haftada 45 saatten fazla çalıştırılması yasaktır. Hamile işçiye fazla mesai yaptırılamaz!
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba ben özel bir bankanın çağrı merkezi personeliyim. Normalde haftanın 5 günü çalışıyoruz ama bazen cumartesi mesaisi olabiliyor. Hamile personellerin bu mesaiye katılma zorunluluğu var mıdır? Benden önceki hamile çalışanlar bu mesailere katılmadılar ama benden katılmam talep ediliyor. Yardım rica ederim. Teşekkürler şimdiden.

Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği’nin 7. maddesi çok açık bir düzenleme içeriyor.

Bu maddeye göre “Gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçilere” fazla çalışma (mesai) yaptırılamaz!

Yani gebeliğin tespit edildiği tarihten çocuk bir yaşına kadar geçen sürede kadın işçilere fazla mesai yaptırılması, kadın işçilerin haftada 45 saatten fazla çalıştırılması yasaktır.

Öte yandan Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 9. maddesine göre “Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.”

Bu bilgiler ışığında okurumuzun durumuna bakalım.

Okurumuz her durum ve koşulda haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz. Okurumuz eğer hafta içi 45 saati dolduruyorsa ve okurumuzdan cumartesi günü fazla mesai yapması isteniyorsa, okurumuz bunu reddedebilir.

Okurumuzun yasaya aykırı fazla mesai talebini reddetmesi işverene okurumuzu işten çıkarma hakkı vermez. İşveren bu nedenle okurumuzu işten çıkarırsa bu yasaya aykırı bir işten çıkarma olur ve okurumuz kıdem ve ihbar tazminatı gibi yasal haklarını isteyebileceği gibi işe iade yoluna da gidebilir.

Ancak bu durumda da bir sorun var. Eğer okurumuz hafta içi 45 saati dolduruyorsa bu okurumuzun günde 9 saat yani 7.5 saatten fazla çalıştırıldığı anlamına gelir. Bu uygulama da yasal düzenlemelere aykırıdır.

Eğer okurumuz hafta içi günde 7.5 saat çalışıyorsa yani hafta içi toplamda 37.5 saat çalışıyorsa ve işveren okurumuzdan cumartesi günü 7.5 saati aşmamak kaydıyla çalışma yapmasını istiyorsa, bu talep yasal düzenlemelere uygundur. Okurumuzun cumartesi günü de çalışması gerekir. Çünkü sınırlama günde 7.5 saat haftada ise 45 saattir.

İlgili haberler
Hamile işçilere 12 saat çalışma dayatması

Bektaş Tekstil’de aralarında hamile işçilerin de olduğu 55 işçi 12 saat çalışma dayatmasını kabul et...

Hamilelilik kıdem tazminatına engel değil

Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan ve hamilelik nedeniyle işten çıkarılan ya da sözleşmesi yen...

Hamile işçi görev yeri değişikliğini kabul etmeyeb...

Sırf hamile olduğu için yıldırma amaçlı görev yeri evinden uzağa değiştirilen kadın işçi bu değişikl...