İş sözleşmesi sona erdiğinde kullanılmayan yıllık izinlerin ücreti ödenmeli
Her gün bu köşede işçi kadınlar soracak, Ekmek ve Gül yanıtlayacak. Siz de sorularınızı gönderin, uzmanımız Onur Bakır yanıtlasın.

Ankara’dan bir okurumuzun sorusu:
Gelecek ay işten ayrılacağım. 1 yılı doldurdum ama yıllık iznimin 4 gününü kullandım. İşveren, kendim istifa ettiğim için kullanmadığım yıllık izinlerimin yandığını söyledi. Doğru mudur? Ne yapabilirim? 

İş Yasası’nın 58. maddesi bu konuyu çok açık ve net bir biçimde düzenliyor: “İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde, işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.”

Görüldüğü üzere İş Yasası, “iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde” diyor. Yani ister işveren işçiyi işten çıkarsın, işçi ister kendi işten ayrılsın hiç fark etmez. İş sözleşmesinin ihbar süresine uyularak ya da uyulmayarak sona erdirilmiş olması da sonucu değiştirmez. Kullanılmayan yıllık izinler, iş sözleşmesinin sona ermesi ile birlikte ücrete dönüşür. İş sözleşmesi sona ermişse, işveren, işçiye, işçinin hak ettiği ancak kullanmadığı yıllık için sürelerine ilişkin ücretini ödemek zorundadır.

İşyerinizde 1 yılınızı doldurduğunuz için 14 gün yıllık izne hak kazanmış ancak sadece bu iznin 4 gününü kullanmışsınız. Dolayısıyla işveren size iş sözleşmesinin sona erdiği tarihte, kullanmadığınız 10 günlük yıllık izninize mahsuben 10 günlük net ücretinizi size ödemek zorundadır.

İşveren bunu ödemezse, öncelikle işyerine bir ihtar çekip, örneğin bir hafta içinde yıllık izin ücretleriniz ödenmediği takdirde dava yoluna gideceğinizi bildirmenizde yarar var. İhtar çekmek zorunlu değil. Ancak dava yoluna gitmeden alacağı tahsil edebilmek için çoğu zaman işe yarayabiliyor. İşveren yine ödeme yapmazsa, dava açmadan önce arabulucuya gitmek zorundasınız. Arabulucuda da anlaşma sağlanamazsa, dava açarak yıllık izin ücretinizi talep edebilirsiniz.

Yıllık izin hakkı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz:
Yıllık ücretli izin nedir, nasıl kullanılır?
Siz de sorularınızı bize gönderin, yanıtlayalım...


İlgili haberler
GÜNÜN HAKKI: Yıllık ücretli izin nedir, nasıl kull...

En çok yaz aylarında ihtiyaç duyuyoruz yıllık izinlerimizi kullanmaya... Peki nedir bu yıllık izin,...

Çalışırken hangi haklarımızı kaybettik?

Geçim sıkıntısı artıyor. Siz de etrafınızda 40 yaşın üzerinde, daha önce hiç çalışmamış ev kadınları...

Doğum borçlanması ile emekli olmak mümkün

Her gün bu köşede işçi kadınlar soracak, Ekmek ve Gül yanıtlayacak. Siz de sorularınızı gönderin, uz...