İşsizlik ödeneği alırken işe girmekten endişe etmeye gerek yok
İşsizlik ödeneği alan işçi yeni iş bulursa hiç endişe etmeden yeni işine başlayabilir. Bu işten istifa ederek ayrılsa bile işsizlik ödeneği yeniden bağlanır.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. Ben 2 aydır işsizlik maaşı alıyorum. 9 ay alma hakkım var ama işe girme ihtimalim de var. Orada çalışabileceğimden pek emin değilim. Ben o işe girip 2 ay sonra kendi isteğimle çıkarsam işsizlik maaşını almaya devam edebilir miyim? Bahsettiğim 2 ayda sigortamı başlatabilirler.

Önce genel kurala bir bakalım.

1) İşsizlik ödeneğine hak kazanan işçi, hak kazandığı işsizlik ödeneğinin tamamını almadan yeniden işe girerse işsizlik ödeneği kesilir.

2) İşçi yeni girdiği işte en az 600 gün primi ödenerek çalışırsa ve iş sözleşmesi işsizlik ödeneğine hak kazanacak şekilde sona ererse yeni işsizlik ödeneğine hak kazanır. İşsizlik ödeneği yeni hak ettiği süre kadar ve güncel rakam üzerinden ödenir.

3) İşçi yeni girdiği işte yeni işsizlik ödeneğine hak kazanacak koşulları (600 gün, son 4 ay ve işten çıkış biçimi) sağlamadan işten ayrılırsa ya da çıkarılırsa yeni işsizlik ödeneğine hak kazanamaz. İşçi önceki dönemden kullanmadığı süre kadar işsizlik ödeneği alabilir. Ancak bu durumda ödeme ilk hak kazanılan rakam üzerinden yapılır. İş sözleşmesinin nasıl sona erdiği önem taşımaz.Yani işçi istifa etse bile işsizlik ödeneği alabilir.

Bu bilgiler ışığında okurumuzun durumuna bakalım.

Okurumuz sigortalı bir işe girdiği takdirde işsizlik ödeneği kesilir. Okurumuz yeni girdiği işten 2 ay sonra istifa ederek ayrılsa bile işsizlik ödeneği yeniden bağlanır. Okurumuz hak ettiği ancak kullanmadığı işsizlik ödeneğini alabilir. Okurumuzun yeni işinden istifa ederek ayrılmış olması bu durumu değiştirmez.

Dolayısıyla okurumuzun yeniden işe girmekten endişe etmesine hiç gerek yok.

Ancak okurumuz yeniden işe girer ancak işveren okurumuzun sigortasını yapmazsa sorun olabilir. Yani okurumuz bir yandan işsizlik ödeneği alırken bir yandan da sigortasız çalıştığı işten ücret alırsa ve bu durum İŞKUR tarafından tespit edilirse İŞKUR işsizlik ödeneğini keser ve ayrıca ödemiş olduğu işsizlik ödeneğini geri ister.


İlgili haberler
İşsizlik ödeneği için iş sözleşmesinin neden sona...

İşsizlik ödeneği için son 3 yılda en az 600 gün prim ve son 4 ay iş sözleşmesine tabi olmanın yanı s...

İşsizlik ödeneği eski tutardan yeniden bağlanır

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması halinde, ödenek ilk hak ediş tarihindeki tutar üzerinden bağl...

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için başvur...

İşsizlik ödeneğini tam almadan işe giren ve bu işten ayrılan ya da çıkarılan işçi, kullanmadığı işsi...