Seçim 2023
İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması başvuruya bağlı
Hak kazanılan ancak yeniden işe girme nedeniyle kullanılamayan işsizlik ödeneği, işçinin yeniden işsiz kalması halinde -İŞKUR’a başvuru yapılması şartıyla- alınabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar. Daha önce 1 aylık işsizlik ödeneği aldım. 5 aylık işsizlik ödeneği alma hakkımın olduğunu biliyorum. Yeniden işi girdim. Bu işten 3.600 gün emeklilik dilekçesi ile hak edişlerimi alarak ayrıldım. İŞKUR’a başvurursam kaldığı yerden işsizlik ödemesi alabilir miyim? Şimdiden çok teşekkür ederim.  

Önce genel kurala bir bakalım.

Hak kazandığı işsizlik ödeneğini tam almadan işe giren ve bu son işinden yeniden işsizlik ödeneğine hak kazanmadan ayrılan işçi, kullanmadığı süre kadar işsizlik ödeneği alabilir. Yani işçiye, hak ettiği işsizlik ödeneğinden kullanmadığı süre kadar ödenek bağlanır.

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanmasında son iş sözleşmesinin neden sona erdiğine, işçinin neden işsiz kaldığına bakılmaz. Örneğin işçi istifa etmiş de olsa, yani iş sözleşmesi işsizlik ödeneği alamayacak şekilde sona ermiş de olsa, işsizlik ödeneği yeniden bağlanır.

İşçinin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması yeterlidir. 30 günden sonra başvuru yapıldığı takdirde başvuruda gecikilen süre işsizlik ödeneği ödeme süresinden düşülür. Başvurunun gecikmesine yol açan ispatlanabilir zorunlu bir sebep varsa, başvuruda gecikilen süre, ödenecek işsizlik ödeneği süresinden düşülmez.

Bu bilgiler ışığında okurumuzun durumuna dönelim. Okurumuz hak ettiği işsizlik ödeneğinin 5 ayını kullanmadan yeniden işe girmiş ve işinden işsizlik ödeneğine hak kazanamayacak biçimde ayrılmış. Dolayısıyla okurumuzun son işinden kaynaklı yeniden işsizlik ödeneğine hak kazanması mümkün değil.

Bu nedenle okurumuz İŞKUR’a başvuru yaparak, işsizlik ödeneğini yeniden bağlatabilir. Okurumuzun “15 yıl-3.600 gün” üzerinden işten ayrılmış olması da engel teşkil etmiyor. Çünkü son işin (iş sözleşmesinin) neden sona erdiği işsizlik ödeneğinin yeniden bağlanmasında önem taşımıyor.

Okurumuz işten ayrıldığı tarihi takip eden 30 gün içinde başvuru yaparsa herhangi bir kayıp yaşamadan geri kalan 5 aylık süre için işsizlik ödeneği alabilir. 30 günden sonra gecikilen her gün (zorunlu neden yoksa) okurumuzun işsizlik ödeneği alabileceği 5 aydan düşülür.

İlgili haberler
Belirli süreli sözleşmesi biten işçi işsizlik öden...

Belirli süreli iş sözleşmesi, süresi sonunda kendiliğinden sona eren işçi son 3 yılda 600 gün primi...

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için başvur...

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için İŞKUR’a başvurmak şart. Başvuru 30 gün içinde yapılmazsa...

Haklı fesih yapan işçi işsizlik ödeneği alabilir

İşten ayrılan taraf işçi ise, işçinin işsizlik ödeneği alabilmesi için ya haklı fesih yapması ya da...