İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için başvuru şart
İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için İŞKUR’a başvurmak şart. Başvuru 30 gün içinde yapılmazsa yeniden bağlanacak ödenekte kayıp yaşanabilir.

Okurumuzun Sorusu:
Eşim 2018 yılında 4 yıldır çalıştığı işyerinden ayrıldı. Toplamda yanlış hatırlamıyorsak 8-9 ay civarı işsizlik maaşı hesaplanmıştı. 4 ay işsizlik maaşı aldıktan sonra yeni bir iş buldu ve oradan da ayrıldı. 2 ay hiç çalışmadı. Yazdığınıza göre işsizlik maaşı tekrar yatmaya başlayacaktı. Bilginiz var mı?  

Hak kazandığı işsizlik ödeneğini tam almadan işe giren ve bu yeni işinden yeniden işsizlik ödeneğine hak kazanmadan ayrılan işçi, kullanmadığı süre kadar işsizlik ödeneği alabilir. Yani işçiye, ilk hak ettiği işsizlik ödeneğinden kullanmadığı süre kadar ödenek bağlanır. İşçinin yeni işinden kendi isteğiyle ayrılmış olması, yani istifa etmiş olması bu hakkı ortadan kaldırmaz. İşçinin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması yeterlidir. 30 günden sonra başvuru yapıldığı takdirde başvuruda gecikilen süre işsizlik ödeneği ödeme süresinden düşülür. Detaylar için: İşsizlik ödeneği kendiliğinden bağlanmaz!

Okurumuzun eşi ikinci işinden ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmuş olsaydı, okurumuzun eşine kullanmadığı işsizlik ödeneği yeniden bağlanacaktı. Ancak anlaşılan o ki, bu başvuru yapılmamış ve dolayısıyla işsizlik ödeneği yeniden bağlanmamış.

Sonuç olarak okurumuzun eşi İŞKUR’a başvurarak işsizlik ödeneğinin yeniden bağlanmasını talep edebilir. Eğer okurumuzun eşi başvurusunun gecikmesine yol açan hastalık ve benzeri zorunlu bir nedeni ispatlayabilirse herhangi bir hak kaybı olmadan işsizlik ödeneği yeniden bağlanır. Yani okurumuzun eşi kullanmadığı tüm sürenin ödeneğini alabilir.

Aksi takdirde, yani zorunlu bir neden yoksa, okurumuzun eşinin başvuruda geciktiği süre yeniden bağlanacak işsizlik ödeneği süresinden düşülür. Örneğin okurumuzun eşi 8 aylık ödeneğe hak kazanmış ve bunun 4 ayını kullanmış olsun. Bu durumda 4 aylık kullanılmayan süre var. Eğer okurumuzun eşi yeniden işsiz kaldıktan 2 ay sonra İŞKUR’a başvuru yaparsa ve başvurunun gecikmesine yol açan zorunlu bir neden yoksa okurumuzun eşinin 4 aylık hak edişinden başvuruda gecikilen 2 aylık süre düşülür ve 2 aylık işsizlik ödeneği ödenir.

İlgili haberler
Belirli süreli sözleşmesi biten işçi işsizlik öden...

Belirli süreli iş sözleşmesi, süresi sonunda kendiliğinden sona eren işçi son 3 yılda 600 gün primi...

Haklı fesih yapan işçi işsizlik ödeneği alabilir

İşten ayrılan taraf işçi ise, işçinin işsizlik ödeneği alabilmesi için ya haklı fesih yapması ya da...

Alo 170’in dikkatine: işsizlik ödeneğinde son 120...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın iletişim merkezine (Alo 170) sesleniyoruz: İşsizlik...

İşsizlik ödeneği alırken işe girmekten endişe etme...

İşsizlik ödeneği alan işçi yeni iş bulursa hiç endişe etmeden yeni işine başlayabilir. Bu işten isti...

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için başvur...

İşsizlik ödeneğini tam almadan işe giren ve bu işten ayrılan ya da çıkarılan işçi, kullanmadığı işsi...

İşsizlik ödeneği eski tutardan yeniden bağlanır

İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması halinde, ödenek ilk hak ediş tarihindeki tutar üzerinden bağl...