İsteğe bağlı sigorta analık ödeneğinde dikkate alınmaz
Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdiren kadın işçiye bu fesihten kaynaklı analık ödeneği bağlanmaz. Daha önce hak kazanılan ancak kullanılmayan ödenek varsa bağlanır.
Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar. Bir şirkette kısmi süreli çalışmaktaydım. 15 gün şirket sigorta primi yatırıyor, geri kalanını isteğe bağlı sigorta ödemesi ile tamamlıyordum. Pandemi sebebi ile iş yeri beni çalıştırmamaktadır. Pandemi sürecinde hamile kaldım. Doğum parası alabilmem için son bir yılda 90 günümün olması şartı var fakat ben isteğe bağlı sigorta ile tamamlayabiliyorum. SGK, isteğe bağlı sigortayı analık ödeneği için gün hesabında sayıyor mu? 

Kısmi süreli (part) çalışan işçilerin sigorta primleri çalıştıkları süre ile orantılı yatıyor. Kısmi süreli çalışanlar, eksik günlerini isteğe bağlı sigorta üzerinden prim ödeyerek tamamlama hakkına sahip.

Ancak bu isteğe bağlı sigortalılıkta sadece uzun vadeli sigorta kollarının primleri ödeniyor. Analık sigortası ise kısa vadeli sigorta kolları arasında yer alıyor. Dolayısıyla isteğe bağlı sigortalıların ödediği primler içinde analık sigortası yer almıyor. Bu nedenle de analık sigortası kapsamında verilen analık ödeneğinde, isteğe bağlı sigorta primleri dikkate alınmıyor.

Sonuç olarak okurumuzun isteğe bağlı sigorta primleri, analık ödeneği hesabına katılmayacak. Ne yazık ki okurumuz işveren tarafından ödenen primlerle 90 günü tamamlayabiliyorsa analık ödeneğinden yararlanabilecek.

Yeri gelmişken söyleyelim. Pandemi nedeniyle hamile işçilerin çalıştırılmaması ve primlerinin ödenmemesi işçilerin suçu değil. Aylardır primleri yatmayan kadın işçiler son 1 yılda 90 gün prim koşuluna takılarak analık ödeneği hakkından mahrum kalabilecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK bu duruma çözüm üretmeli.


İlgili haberler
Kısmi süreli çalışan isteğe bağlı sigorta yapmazsa...

Kısmi süreli çalışanların işsizlik ödeneği alabilmesi için işsiz kalmadan önce isteğe bağlı sigorta...

İsteğe bağlı sigorta ile eksik günler tamamlanabil...

Emeklilikte prime takılan kadınlar, isteğe bağlı sigorta yaparak eksik günlerini tamamlayıp, aylık b...

Kısa çalışmada analık ödeneği nasıl hesaplanır

Kısa çalışmadayken analık iznine ayrılan kadın işçinin analık ödeneğinin nasıl hesaplanacağına ilişk...