Kısa çalışma evlilik nedeniyle feshe engel değil
İşçinin kısa çalışma kapsamında olması evlilik nedeniyle iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatını almasına engel değil.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. Size bir sorum olacaktı yardımcı olabilir misiniz? Ben bir şirkette kısa çalışma ödeneği alarak yarı zamanlı çalışıyordum. Normal şartlarda kısa çalışma ödeneğimiz 17 Haziran itibarıyla bitmişti. Tekrar uzatılmış.Bu dönem içinde evlendim. Şu anda evlilik sebebiyle işten ayrılacağım fakat kısa çalışma ödeneği döneminde istifa edersem tazminatımda herhangi bir problem yaşar mıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 

Kadın işçi resmi nikah tarihini takip eden 1 yıl içinde istediği zaman iş sözleşmesini feshederek (1 yılını doldurmuşsa) kıdem tazminatını da alarak işten ayrılabilir. Evlilik nedeniyle fesihte işverene önceden bildirimde (ihbarda) bulunma, ihbar süresi kadar çalışma vb. bir zorunluluk yoktur. Kadın işçi evlilik nedeniyle fesih dilekçesini işverene verdiği gibi derhal iş sözleşmesini sona erdirmiş olur ve kıdem tazminatına hak kazanır.

Kısa çalışma evlilik nedeniyle feshe engel değildir. Kısa çalışma kapsamında olan bir işçinin bu hakkını kullanamayacağına dair bir yasal düzenleme yoktur. Dolayısıyla okurumuz evlilik nedeniyle fesih hakkını istediği zaman kullanabilir.

Okurumuzun bu süreçte dikkat etmesi gerekenler ve örnek fesih dilekçesi için BURAYA TIKLAYIN. 

Okurumuz bugün itibarıyla kısmi kısa çalışma kapsamında. Okurumuz çalıştığı sürenin ücretini işvereninden alıyor, geri kalan süre için İŞKUR’dan kısa çalışma ödeneği alıyor. Peki okurumuzun kıdem tazminatı neye göre hesaplanacak? Kısa çalışma ödeneği nedeniyle okurumuzun kıdem tazminatı azalacak mı?

Endişeye gerek yok. Kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz. Okurumuzun çalışarak hak kazandığı ücret üzerinden hesaplama yapılması gerekir ve koronavirüs nedeniyle geçici olarak ödenmeyen ya da daha düşük tutarda ödenen haklar varsa bu hakların asıl tutarı dikkate alınır. Detaylar için TIKLAYIN. 

İlgili haberler
4 soru 4 yanıtta evlilik nedeniyle fesih ve kıdem...

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde kıdem tazminatına nasıl hak kazanılacağı...

Evlilik nedeniyle fesih istifa değildir

Evlendikten sonraki 1 yıl içinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılacak kadın işçi, bu hakkını ist...

Evlilik nedeniyle fesih eğitim giderine bağlı ceza...

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden kadın işçi kıdem tazminatı alabilir. Ancak evlilik nedeni...

Evlilik nedeniyle fesih yazılı yapılmalı

Evlendikten sonraki 1 yıl içinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılmak isteyen kadın işçinin iş sö...

Evlilik nedeniyle fesihte ihbar süresi yok

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçinin ihbar süresi kadar önce haber verme zorunluluğu y...

Evlilik nedeniyle tazminat alan işçi yeniden çalış...

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılan kadın işçi, başka bir işte çalışabilir. İşv...