Kısa çalışma ödeneği için son 60 günde iş sözleşmesi kapsamında olmak gerekiyor
Koronavirüs nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için son 3 yılda 450 gün prim ve son 60 günde iş sözleşmesine tabi olmak gerekiyor. Son 60 günde prim koşulu yok.

Okurumuzun Sorusu:
Ben Ağustos ayında doğum yaptım ve Ekim ayında analık iznim bitti. Daha sonrasında 6 ay ücretsiz doğum izni kullandım. Şimdi ücretsiz doğum iznim bitiyor. Haftaya işbaşı yapmam gerek fakat koronavirüs nedeniyle işyeri ara verecek ve işçileri ücretsiz izne çıkaracak. Kısa çalışma ödeneceği alacak işçiler. Ben de bu haktan yararlanabiliyor muyum? Son 120 günde çalışma yapılması gerekiyormuş galiba.

Geçtiğimiz günlerde yapılan yasa değişikliği ile koronavirüs nedeniyle yapılan kısa çalışmalarda işçilerin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için aranan koşullar kısmen hafifletildi. Prim gün sayısı 600’den 450’ye, iş sözleşmesine (hizmet akdine) tabi olma süresi 120 günden 60 güne düşürüldü.

Sonuç olarak işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 450 gün prime sahip olması ve son 60 günde iş sözleşmesine tabi olması gerekiyor.

Altını çizelim, yasa “kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlar” diyor. Yani işçinin bir işverenle iş sözleşmesi ilişkisi içinde olmasını yeterli sayıyor. Bu dönemde işçinin çalışması ya da işçi için sigorta primi yatırılması gibi ayrıca bir koşul aramıyor.

Bu bilgiler ışığında okurumuzun durumuna bakalım. Okurumuz son 60 günde ücretsiz izinde de olsa bu dönemde iş sözleşmesine tabi. Çünkü işvereni ile arasında iş sözleşmesi ilişkisi devam ediyor. Eğer okurumuzun kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 3 yıl içinde 450 gün primi varsa okurumuzun da kısa çalışma ödeneğinden yararlanması gerekir.

 

 

İlgili haberler
20 soruda koronavirüs ve işçi hakları

Pandemi sürecinde de haklarımız var! Bu süreçte zorunlu hizmetler dışındaki işler durdurulmalı, işte...

KORONA GÜNLERİNDE HAKLARIMIZ VAR: 3 soru 3 cevap!

Koronavirüs nedeniyle işlerin durması işçilerin suçu değil. İşçilerin salgın gerekçesiyle işten atıl...

GÜNÜN DİKKATİ: Bakım işçilerini koronavirüsten kor...

Milyonlarca Amerikalı çocuklarının ve yaşlı ebeveynlerinin bakımı için profesyonel bakıcılara bel ba...