Ödenmeyen fazla mesailer 5 yıl içinde istenebilir
İşçiler, çalıştıkları sırada ya da işten ayrıldıktan sonra geçmişe dönük 5 yıllık ödenmeyen fazla mesai ve tatil çalışması ücretlerini talep edebilir.

Okurumuzun Sorusu:
Ayrıldığım işyerine SGK’dan gelip tatil günlerinde ve her gün 7.5 saati aşan çalışmaları bulmuşlar puantajları inceleyerek. Ceza yazacaklar. Ancak eski ve şu anda çalışan kişilere geriye dönük mesai ödemesi yapılır mı?

Ücret, fazla mesai, tatil günü çalışması gibi işçi alacaklarında zamanaşımı süresi 5 yıldır. İşçiler ödenmeyen alacaklarını önce arabulucuya giderek, arabulucuda anlaşma sağlanamadığı takdirde de dava yoluyla talep edebilirler. Ancak zamanaşımı süresi nedeniyle bu talep geçmişe yönelik 5 yıllık süreyi kapsayabilir.

İşçiler alacaklarını çalışmaya devam ettikleri sırada isteyebilecekleri gibi iş sözleşmesi sona erdikten yani işten çıkarıldıktan ya da ayrıldıktan sonra da talep edebilirler.

Okurumuzun eski çalıştığı işyerinde fazla mesailer ile tatil günü çalışmalarının ödenmediği tespit edilmiştir. Bu tespit uyarınca işverenin hem mevcut hem eski işçilere alacaklarını ödemesi gerekir. Ancak muhtemelen işveren sadece mevcut işçilere ödeme yapmakla yetinecektir.

Bu durumda okurumuz işyerine bir dilekçe ile başvurarak ya da noter kanalı ile ihtar çekerek ödenmeyen fazla mesai ve tatil günü çalışması alacaklarını talep edebilir. Dilekçe ya da ihtarında ödeme yapılmadığı takdirde yasal yollara başvuracağını belirtmesi de yerinde olur. Eğer işveren buna rağmen ödeme yapmazsa okurumuz arabulucu/dava yoluna gidebilir. Dilekçe ya da ihtar aslında zorunlu değil. Önermemin nedeni, arabulucu/dava ile uğraşmadan alacakları tahsil etmeyi denemek.

Teftiş raporu okurumuzun yasal süreçte fazla mesai ve tatil günü çalışmalarını ispatlamasını kolaylaştırabilir ancak tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda okurumuzun yasal süreçte ödenmeyen alacaklarını ayrıca ispat etmesi gerekebilir.

Yeri gelmişken tüm okurlarımıza bir çağrım olacak;
Lütfen ama lütfen fazla mesai yaptığınızda, hafta tatilinizde ya da diğer resmi ve dini tatil günlerinde çalıştığınızda bunları not edin. Bu çalışmalarınızı ispatlayabilecek her türlü bilgi ve belgeyi de toplayın. Çünkü tutacağınız bu kayıtlar, toplayacağınız bilgi ve belgeler, muhtemel bir dava halinde hem ispat kolaylığı sağlayacağı gibi hem de ne kadar alacağımız olduğunun hesaplanmasını da mümkün kılacaktır.

İlgili haberler
Tek istedikleri daha fazla çalışma, daha fazla kâr

Sağlığımız kâr için feda ediliyor. İstanbul’dan bir sağlık emekçisi kadın hastanelerde kâr uğruna ne...

Fazla mesainin karşılığını işveren değil işçi beli...

Fazla mesai yapan işçi, fazla mesainin karşılığını ister fazla mesai ücreti ister serbest zaman olar...

Fazla mesai ve tatil çalışması hesabı nasıl yapılı...

Fazla mesai, resmi ve dini tatil çalışmaları, hafta tatili çalışmaları nasıl hesaplanır? Brütten net...