Son 120 gün farklı işyerlerinde de olsa işsizlik ödeneği alınabilir
Son 120 gün farklı işyerlerinde geçirilmiş olsa dahi, bu süre boyunca iş sözleşmesine tabi olanlar işsizlik ödeneği alabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. 3 ay çalıştığım işyerinden çıkartıldım. Aynı gün başka bir iş yerinde sigortalı olarak işe başladım. 2 ay sonra beni işten çıkardılar. Diğer şartları sağladığım için ve 120 gün kesintisiz sigortalı olduğum için işsizlik almaya hak kazanabilir miyim? Yoksa aynı iş yerinde 120 günü doldurmam mı gerekiyordu? 

2019 yılı Ocak ayında yapılan değişiklik öncesinde son 120 güne ilişkin yasal kural şu şekildeydi:

“Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olma”.

Bu kural 2019 yılı Ocak ayında şu şekilde değiştirildi:

“Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olma”.

Bu değişikliğin amacı özellikle kriz nedeniyle işsizlik sigortası primleri işverenlerce ödenmeyen ya da eksik ödenen işçilerin de işsizlik ödeneğinden yararlanmasını sağlamaktı. Yani son 120 gün içinde iş sözleşmesi kapsamında olan ancak işsizlik sigortası primi işverence ödenmeyen işçilerin de işsizlik ödeneğine hak kazanmasını mümkün kılmaktı.

Sonuç olarak bu değişiklik son 120 günün aynı işyerinde geçirilmesi gibi bir koşul getirmedi.

Son 120 gün boyunca iş sözleşmesi (hizmet akdi) kapsamında çalışmış olanlar, bu 120 gün farklı işyerlerinde geçirilmiş olsa dahi işsizlik ödeneğinden yararlanabilirler. Altını çizelim, işçinin diğer yasal koşulları da (son 3 yılda 600 gün vb.) karşılamış olması gerekiyor.

Sonuç olarak önemli olan son 120 gün içinde iş değiştiren işçinin arada hiç boşluk olmaksızın yeniden sigortalı işe girmiş olması. Yani son 120 gün aynı işyerinde ya da farklı işyerlerinde geçirilmiş olabilir. Arada boşluk yoksa, farklı işyerlerinde de olsa son 120 gün iş sözleşmesi kapsamında geçirilmişse sorun yok.

Ve hatta son değişiklik nedeniyle bu 120 gün içinde -herhangi bir nedenle- eksik prim olsa bile işsizlik ödeneği almak mümkün.

Türkiye İş Kurumu’nun resmi internet sitesinde de aynen şöyle denilmektedir:

“Bununla birlikte, 18.01.2019 tarihi ve sonrasında hizmet akdi sona erenler için, aynı işverenle olup olmadığına ve eksik gün nedenlerine bakılmaksızın hizmet akdinin feshinden önceki son 120 günlük dönemde hizmet akdinin bulunması halinde son 120 gün şartının sağlanması bakımından yeterlidir.

Okurumuzun durumu da bu kapsamda. İşten çıkarıldığı gün yeniden sigortalı işe girmiş. Dolayısıyla son 120 günde farklı işyerlerinde de olsa iş sözleşmesi kapsamında çalışmış. Okurumuz diğer koşulları da sağladığı için, işsizlik ödeneği alabilir.

İlgili haberler
İşsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması istifa hali...

Hak ettiği işsizlik ödeneğinin tamamını almadan yeniden işe giren işçi, yeni işinden istifa ederek a...

Kısmi süreli çalışan isteğe bağlı sigorta yapmazsa...

Kısmi süreli çalışanların işsizlik ödeneği alabilmesi için işsiz kalmadan önce isteğe bağlı sigorta...

İşsizlik ödeneğinde son 3 yıla bakılır

İşsizlik ödeneğinde son 3 yılda 600 gün prim olup olmadığına bakılır. Daha önce işsizlik ödeneğine h...