Staj sonrası sigorta öncesi doğumlar emekliliği öne çekebilir
Staj girişi sonrası, normal sigorta girişi öncesi doğumu olan kadınlar, doğum borçlanması yaparsa, sigorta başlangıç tarihi borçlanma süresi kadar öne çekilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Doğum tarihim 1970. Meslek lisesi stajım 1989 Eylül. 1994 Aralıkta bir çocuğum oldu. 2005 Temmuzda isteğe bağlı ödemeye başladım. Hala sigortalı çalışmaktayım. Doğum borçlanması yaparsam sigorta giriş tarihim ne olur? Ne zaman emekli olurum? Beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Önce okurumuzun emeklilik koşullarına bir bakalım.

Staj girişinde emeklilik primi yatmadığı için staj girişi emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. Bu nedenle okurumuzun normal sigorta giriş tarihine yani 2005 Temmuza göre hesaplama yapacağız. Okurumuz isteğe bağlı sigortalı olarak başlamış ve işçiliğe geçmiş. Okurumuzun işçilikten (4-A, eski adıyla SSK) emekli olma koşulları 58 yaş ve 7.000 gün prim.

Gelelim doğum borçlanmasına. Köşemizde birçok kez ele aldığımız üzere ne yazık ki sigorta girişinden önceki doğumlar için borçlanma hakkı tanınmıyor. Ama eğer doğumdan önce staj nedeniyle sigorta girişi varsa, doğum borçlanması yapmak mümkün. Hatta staj sonrası, normal sigorta girişi öncesi doğumlar için borçlanma yapıldığı takdirde emekliliği öne çekmek bile ihtimal dâhilinde. Çünkü bu durumda kadın işçinin sigorta giriş tarihi, borçlanma yapılan süre kadar geriye gidiyor.

Bu bilgiler ışığında okurumuzun durumuna geri dönelim.

Okurumuzun çocuğu staj sonrasında, sigorta girişi öncesinde doğmuş. Okurumuz bu çocuğu için 2 yıl süre ile borçlanma yaptığı takdirde, okurumuzun sigorta giriş tarihi 2005 Temmuz’dan 2003 Temmuz’a çekilmiş olacaktır.

Ne yazık ki sigorta girişi 8 Eylül 1999 ila 30 Nisan 2008 arası olan kadın işçiler için emeklilik koşulu 7.000 gün prim ve 58 yaştır.

2005 Temmuz ve 2003 Temmuz bu tarihler arasında yer aldığı için okurumuz doğum borçlanması yapsa ve sigorta girişini 2003 Temmuz’a çekse bile okurumuzun emeklilik koşulları değişmeyecektir. Okurumuz yine 58 yaş ve 7.000 gün prim koşulu ile emekli olabilecektir. Dolayısıyla okurumuz için doğum borçlanması yapmak emeklilik koşullarını değiştirmeyecektir. Ancak doğum borçlanması okurumuzun eksik günlerini tamamlamasına yardımcı olabilecektir.

Sonuç olarak staj girişi sonrası, sigorta girişi öncesi doğumları olan kadınlarda doğum borçlanmasının emekliliği öne çekmesi için borçlanma yapıldığında sigorta giriş tarihinin 8 Eylül 1999’dan önceye çekilmesi gerekmektedir.

Yani emekliliği öne çekebilmek için, çocuk ya da çocukların doğum tarihinin staj girişi ile normal sigorta girişi arasında olması ve ayrıca:

Borçlanma yapılabilecek tek çocuk varsa normal sigorta girişinin en geç 8 Eylül 2001 tarihinde olması,

Borçlanma yapılabilecek iki çocuk varsa normal sigorta girişinin en geç 8 Eylül 2003 tarihinde olması,

Borçlanma yapılabilecek üç çocuk varsa normal sigorta girişinin en geç 8 Eylül 2005 tarihinde olması gerekmektedir.

İlgili haberler
Doğum Borçlanması ile nasıl emekli oluruz?

Emeklilik hakkının ne kadar hayati olduğunu 61 yaşındaki Hava, üç kuruş para için inşaatta tuğla taş...

Staj sonrası doğumlara borçlanmak emekliliği öne ç...

Staj sonrası, sigorta girişi öncesi doğumlara borçlanma yapılması halinde emekliliği öne çekmek mümk...

Staj sonrası, sigorta girişi öncesi doğumlar öneml...

Kadın işçinin staj girişi sonrası, normal sigorta girişi öncesi doğumu varsa; bu doğuma borçlanmak e...