Ücretsiz izinde rapor parası ödenmez
Doğum sonrası ücretsiz izne ayrılan işçi, ücretsiz izindeyken rapor alsa bile bu rapor için rapor parası alamaz.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Doğum iznim 19 Ağustos’ta bitti. Arkadaşım (kadın doğum doktorlarımız aynı) izni bittikten sonra rapor aldı ve bana da alabileceğimi söyledi. Doğum iznimin 2 hafta önce bitmiş olmasına rağmen bu raporu alabilir miyim? Bu arada ücretsiz izne ayrıldım 6 ay.

Daha önce köşemizde birçok kez ele aldığımız üzere, analık istirahatini hekim raporu ile uzatmak mümkün. 

Hekim, işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğum öncesi ya da doğum sonrasında olağan koşullarda 8 artı 8 hafta olan analık raporunu uzatabilir. Örneğin doğum öncesi 8 haftalık raporun ardından, doğum sonrasında 12 hafta rapor verebilir ya da önce 8 haftalık rapor verip daha sonra bu süreyi uzatabilir. Bu konuda karar hekime aittir ve hekim bu kararı işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğini dikkate alarak verir. Yani ihtiyaç görürse analık raporunu uzatır.

Her ne kadar bu konuda açık bir yasa ve yönetmelik hükmü olmasa da analık raporunun bitip aradan belli bir zaman geçtikten sonra analık raporunun uzatılmasının olanaklı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü söz konusu rapor (istirahat) sona ermiş ve işçi çalışmaya dönmüş ya da ücretsiz izne ayrılmıştır. Yani analık hali sona ermiştir. Artık bu noktadan sonra işçiye genel hastalık (iş göremezlik) raporu verilebilir ancak analıktan kaynaklı rapor verilemez.

Bu bilgiler ışığında söyleyecek olursak okurumuzun analık istirahati sona ermiş ve analık raporu istirahatin sonunda uzatılmamıştır. Okurumuz 2 haftadır ücretsiz izindedir. Bu koşullarda, yani araya zaman girdikten sonra, analık raporunun uzatılmasının mümkün olmadığını düşünüyorum.

Bununla birlikte okurumuz genel hastalık (iş göremezlik) raporu alabilir. Ancak ücretsiz izindeyken alınan rapor için SGK iş göremezlik ödeneği (rapor parası) ödemez. Okurumuzun rapor aldığı takdirde rapor parası da alabilmesi için önce ücretsiz iznini sona erdirmesi ardından rapor alması gerekmektedir.

İlgili haberler
Yarım çalışma hakkı analık izninin hemen ardından...

Yarım çalışma hakkının analık izninin hemen ardından kullanılmasında yarar var. Aksi takdirde yarım...

Analık izni dönüşü seçim hakkı kadın işçinin

Analık izni sonrası kadın işçi ister işe döner ister kısmi çalışmaya geçer ister yarım çalıma hakkın...

Analık izni sonrası ücretsiz izin yarım çalışmadan...

Analık izni sonrasında yarım çalışmaya doğrudan geçilmesinde yarar var. Arada ücretsiz izin alınırsa...