Seçim 2023
Yarım çalışma hakkı için 30 gün içinde başvuru yapmak gerekiyor
Kadın işçinin analık izni sonrası yarım çalışma hakkından tam yararlanabilmesi için 30 gün içinde başvuru yapması ve yarım çalışmaya analık izni dönüşünde başlaması gerekiyor.

Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar. Ben Kurumsal bir şirkette çalışıyorum. 3 Haziran’da doğum yaptım ve şu anda 41 gün yıllık izin hakkımı kullanıyorum. 23 Eylül’de yıllık iznim bitiyor. Yarım çalışmadan faydalanmak istiyorum. Ancak sağlık sorunları nedeniyle doktorum tekrar 40 gün kadar rapor öngörüyor. Şu an yarım çalışmaya başvursam rapordan sonra devreye girer mi? Ve aynı zamanda yarım çalışma hakkımı kullandıktan sonra 6 aylık ücretsiz izin hakkım var onu da kullanabiliyor muyum?

Yarım çalışma hakkından yararlanabilmek için analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Mücbir sebepler dışında, yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülerek ödeme yapılmaktadır.

Okurumuz 30 günlük başvuru süresini kaçırmış durumda. Yıllık izin mücbir (zorunlu) sebep sayılmıyor. Okurumuzun ilk çocuğunu dünyaya getirdiyse, yarım çalışmadan yararlanabileceği süre 60 gün. Okurumuz yıllık izninin hemen sonunda başvuru yapabilse bile yarım çalışmadan yararlanabileceği süre 19 güne düşmüş durumda.

Öte yandan okurumuz yıllık izninin hemen sonunda 40 gün daha raporlu olacak. Aslında rapor mücbir sebep sayılır ancak ne yazık ki SGK uygulamada sağlık raporunu mücbir sebep saymıyor. Detaylar bu yanıtımızda mevcut: İŞKUR’a sesleniyoruz: Sağlık raporu mücbir sebeptir!

Dolayısıyla okurumuz şu an yarım çalışmaya başvuru yapsa bile okurumuzun kalan 19 gün için yarım çalışma hakkından yararlanması olanaklı gözükmüyor.

Bununla birlikte okurumuzun 6 aylık ücretsiz izin hakkı mevcut. Ancak 6 aylık ücretsiz izin hakkının kullanılabileceği süre analık izninin bittiği tarihten itibaren başlıyor. Dolayısıyla okurumuzun 41 günlük yıllık izni ve 40 günlük raporu 6 aydan düşülecektir. Bu durumda okurumuz 3 ay 19 gün süreyle ücretsiz izin hakkından yararlanabilir. Daha doğrusu yasal hak bu şekilde. Ancak işverenin uygun görmesi halinde okurumuz daha uzun süre de ücretsiz izinli olabilir.

İlgili haberler
Analık izni sonrası rapor alan işçi yarım çalışmad...

Analık izni sonunda rapor alan işçi, raporu bittikten sonra, raporu ve yarım çalışma belgesi ile bir...

Yarım çalışmada eksik primi İş-Kur öder!

Yarım çalışma hakkını kullanan kadın işçiye İş-Kur, yarım çalışma ödeneği öder. İş-Kur, yarım çalışm...