KÜLTÜR SANAT

Üç bölgeden 6 kadının hikayesi: Zeytin

'Vakit bulursam bir ara izlerim' demeyin geç kalmadan izleyin. Çünkü bu yarım saatlik vakit o kadınların ve zeytin ağaçlarının yıllar süren emeklerinin yanında küçücük bir zaman dilimi...

En sert dönemde kalemi, mücadeleyi bırakmayanlar: Simin ve Gazale

Dosyamızın son yazısında İran'da en sert dönemde kalemi, mücadeleyi bırakmayan Simin Behbahani ve Gazale Alizade'yi kaleme aldık.

Mücadele önderleri, şairleri, yazarları: Merziye ve Gazal

Hazırladığımız dosyanın ikinci yazısında İran'da monarşiye karşı mücadele önderleri olmuş, şiirleri ve yazılarıyla hafızalara kazınmış Merziye Ahmadi Uskuyi ve Gazal Ayati'yi kaleme aldık.

Perdeleri yırtanlar, kapıları açanlar: Tahere ve Pervin

Hazırladığımız dosyanın ilk yazısında 1800'lerde İran edebiyatına yön vermiş, kadın hareketine önemli etkiler yaratmış Tahere Qürretüleyn ve Pervin İtisami'yi kaleme aldık.

Bir kitap: Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi

‘Hayvanlar sanatçı bir ruha sahip mi? Hayvanlar başkaldırabilir mi? Hayvanlar kendilerini bizim onları gördüğümüz gibi mi görür? Hayvanlarda itibar duygusu var mı?’

GÜNÜN KİTABI: Kırmızı Pazartesi

Bir araştırmada namus cinayeti işleyen mahkumların yüzde kırk ikisi ailesinin cinayeti onayladığını söylemiş. Yüzde yetmiş dördü de sosyal çevresinden olumsuz tepki almadığını belirtmiş…

2023 Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri için başvurular başladı

DİSK Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri için başvurular başladı.

Hangi dünya ütopya hangisi distopya?

Ursula K. Leguin’in Mülksüzler kitabıyla uzay yolculuğuna çıkıyoruz...

Yaralarımız gülsün diye şiir yazan bir şair

Dinle, devletle, sistemle ve yaşanmış bitmiş diyemeyeceğimiz geçmişle de derdi var şairin, aşktan, dirençten, ölümden bahseden şiirleri de var…

Roma Saat 11: Anlatılan senin hikâyendir

Filmde, insanı acı acı gülümseten, insanlığından utandıran, umut dolu beklentilerden derin umutsuzluklara savuran, güldüren, öfkelendiren, tedirgin eden, harika sahneler var.

Kadının Sesi Yok

Kadınlara kader olarak sunulan gelenekleri, şiddeti, ölümü, eşitsizliği, İsra’nın sessizliğine ses olan Deya’nın duruşu değişecektir.

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Bir Falın Yüzü Suyu Hürmetine

‘Artık bir işim var. Fal bakacağım. İyi de nasıl? Bakıp ne yazacağım? Felsefe okumuş insanız bunu mu yapamayacağız… Off… İş mi ulan bu?’

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Dokuz Numaranın Yolcuları

Aylardır dokuz numaranın yolcularından biriydi kendi de. Ustaca kesilmiş bakımlı saçları, düzgün kıyafetleri, yüz ifadeleriyle diğer sekiz otobüsü bekleyenlerden hemen ayrışırdı bu otobüsün yolcuları.

Çarpık Çizgiler’de gaslighting, paranoya ve algılar üzerine

Amerika’nın en eski sözlük yayıncısı olan Merriem-Webster sözlüğü 2022’nin kelimesi olarak gaslightingi seçti. Netflix dizisi Çarpık Çizgiler-God’s Crooked Lines de bir gaslighting hikayesi anlatıyor.

İranlılardan dünyaya çağrı: Be our voice (Sesimiz olun)

‘Videodan önce sessiz konuşma sırasında salondakilerden ‘Ses kapalı, ses kapalı’ diye bağıranlar oldu. Evet ses kapalı, o yüzden sesimiz olun. Sesi açın ki bizim mesajımız orada.’

GÜNÜN KİTABI: Seneler

Annie Ernaux, Seneler’de tarihsel bir süreci işler. Dili alışılmışın dışında. Roman mı, tarih kitabı mı, belgesel anlatı mı, klasikleşmiş otobiyografi mi?

GÜNÜN BELGESELİ: Barışa adanmış bir ömür: Aysel Tuğluk

Barışa adanmış bir ömür: Aysel Tuğluk | ‘Kadının içinde olmadığı bir barış, barış değildir’, genç bir avukatken Kürt kadın mücadelesinin öne çıkan figürlerinden biri olan Aysel Tuğluk’u anlatıyor.

Yolu Kurtuluştan Geçen Kadınlar: O günleri benzer biçimde yaşamış tüm devrimci kadınların hikâyesi

Dipnot Yayınevi tarafından yayımlanan Kurtuluş hareketinin sözlü tarih çalışmasının dokuzuncusu kadınların anlatımlarına yer veriyor.

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: Boş Dolaplar

Yol arkadaşımızı, Denise Lesur ismiyle ansak da kitap otobiyografik özelikler içerir; yani yazar yanı başımızda.

Kırılmaya şiiriyle eşlik eden Zozan Sarıca ve Hypatîa Kitapevi

Cizre’de Zozan Sarıca’nın işlettiği ve kitaplar konusunda çeşitliliğin fazla olması nedeniyle ilgi çeken, Cizre’nin tek kitabevi Hypatîa ile tanıştıralım sizi…