9. Altın Bamya Ödülleri bu yıl Recep İvedik’in
Ennn cinsiyetçi film olarak tüm ödülleri silip süpüren Recep İvedik'in bir rakibi daha vardı, ama o ancak mansiyon ödülü alabildi.

Altın Bamya Akademisini bilenler bilir. Bilmeyenler için ne olduğunu söyleyelim önce. Yerli filmlerdeki cinsiyetçi yaklaşımlara göre ödül dağıtan bir organizasyondur Altın Bamya Akademisi.
Bu yıl Altın Bamya ödüllerinin 9’uncusu sahiplerini buldu.
Altın Bamya Akademisinin üyeleri, sinemamızda kaydedilen gelişmeler karşısında görülen ivedi lüzum üzerine 29 Şubat 2017 tarihinde olağanüstü genel kurul toplantısı yaptı, genel kurula Akademinin 1453 üyesinden 1789’u katıldı.
Geleneksel olarak bir yıllık değerlendirme sonucu belirlenen Altın Bamya Ödüllerinin adaylık kategorisi belirleme ve oylama metotlarında Akademi 2016-2017 yıllarına mahsus bir değişiklik yaptı. Bütün ödülleri tek bir film alabildi!
Türkiye’nin 1400 sinema salonunda (Evet, yanlış duymadınız, tamı tamına bin dört yüz) birden gösterime giren Recep İvedik 5 sinema eseri bütün dallardaki ödülleri silip süpürdü. Altın Bamya akademisi, vizyona çıktığı ilk yılda da Altın Bamya ve Üç Buçuk Bamya ödüllerini kazanan Recep İvedik serisinin beşinci filminde gişe rekorları kırması karşısında göz yaşlarını tutamadı, o yaşlar adeta sel olup, aktı. Akademi üyeleri bu rekorun ülkemizin ultra-entelektüel gelişmesine ve sinemamıza sağlanan sınırsız olanaklara paralel bir başarı olduğuna kanaat getirdi. 

Bütün resmi ödüller Recep İvedik 5’e verilince geriye bir şey kalmadı tabii. Ama Vezir Parmağı filmi de cinsiyetçiliğiyle bir ödülü hak ediyordu gerçekten! Filmin yaratıcıları ‘tarihsel süreç içerisinde, kadın cinselliğine getirdiği epistemolojik yaklaşım nedeniyle’ mansiyon ödülüne layık görüldü. Peki ödül ne dersiniz? Bir kilo karışık dilber dudağı ve hanım göbeği... Ancak Akademi üyeleri dayanamayıp tatlıları mideye indirmiş :)