Fotoğrafçı Diane Arbus kimdir?
Arbus, marjinalleştirilmiş grupları normalleştirmek ve tüm insanların uygun şekilde temsil edilmesinin önemini vurgulamak için çalıştı.

Portre fotoğraflarıyla çığır açan ABD'li fotoğrafçı Diane Arbus, 14 Mart 1923'te New York'ta doğdu 27 Temmuz 1971'de intihar ederek hayatına son verdi.

Diane Arbus, 20. yüzyılın en önemli ve etkili portre fotoğrafçılarından biri. Fotoğrafları, dünya çapında nesiller boyu sanatçılara ilham verdi ve böylece portre fotoğrafçılığına belirleyici bir ivme kazandırdı. Arbus, marjinalleştirilmiş grupları normalleştirmek ve tüm insanların uygun şekilde temsil edilmesinin önemini vurgulamak için çalıştı. Striptizciler, karnaval sanatçıları, çıplaklar, cüceler, çocuklar, anneler, çiftler, yaşlılar ve orta sınıf aileler gibi çok çeşitli konularla çalıştı.

New York doğumlu fotoğrafçı için New York, hayatı boyunca tercih ettiği iş ve ikamet yeri olarak kaldı. Diane Arbus, 1940'larda ve 1950'lerde moda fotoğrafçılığı alanında eşi Allan Arbus'la birlikte kariyer yaptı ve müşterileri arasında Vogue ve Glamour gibi önde gelen dergiler vardı. Ama kısa süre sonrs sektörden ayrıldı ve kendi sanatsal yolunu çizdi.

Fotoğrafçı Lisette Model burada önemli bir rol oynadı. 1956'da Diane Arbus onunla New York'ta bir kursa katıldı, ardından 1957'de ikinci kursa katıldı. Çalışmalarında New York sokaklarında ve meydanlarında bilinçli seçilmiş, gerçekçi ve yakından gözlemlenen insan portrelerini yansıttı. Çekim alanları eksantrik "ucube şovları" ile ünlü Hubert's Museum ve başka sıradışı yerlerdi. O andan itibaren, toplumun dışlanmışlarına özel bir ilgi duymaya başladı - sanatsal teması, görünüşte ve de yaşam biçiminde toplumun geleneksel kalıplarına uymayan şehir sakinleriydi. Central Park gibi kamusal alanlarda ve hatta kapalı psikiyatri hastanelerinde özellikle bu son derece bireysel sıradışı insanları arıyordu. Bunu yaparken, röntgenciliğe ve kolay yoldan ünlenmesini sağlayacak sansasyonalciliğe kapılmadı. İşini ciddiyetle yaptı ve hedefi Amerikan toplumunun görünüşte normal üyelerinin nesnel, tarafsız ve psikolojik olarak yoğun portrelerinde kafa karışıklığı fenomenini önemli bir zihin durumu olarak göstermeyi başardı.

Fotoğraf: Allan Arbus/The Estate of Diane Arbus, LLC. (1949'da Allan Arbus tarafından Diane Arbus'un ekran testi)

İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Margaret Bourke-White

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk kadın savaş muhabiri ya da dışa kapalı dönemlerinde Sovyetler Birliği’nd...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: İlk Seyyar Kadın Fotoğrafçı Mu...

Muzaffer Hanım’ın ilginç bir mesleği vardı. O ilk seyyar fotoğrafçılardandı.

19. yüzyılın portre fotoğrafçı Julia Margaret Came...

Çektiği fotoğraflardaki odak ayarsızlıkları, filmlerdeki kırılmalar ve parmak izleri eleştirilere se...